افغانستانزنان و حقوق بشرسیاسی

واکنش‌ گوتریش به رویدادهای تروریستی بلخ و کابل؛ حمله بر غیرنظامیان نقض حقوق بشر است

بیان‌نیوز

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل‌متحد حملات تروریستی بر غیرنظامیان در ولایت‌های بلخ و کابل را محکوم کرده و آن را نقض حقوق بشر دانست.

شامگاه چهارشنبه(4 جوزا) سه انفجار پی‌هم در برخی نقاط شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ رخ داد که در نتیجه‌ی این رویدادها حدود 10 غیرنظامی جان باختند و 15 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

ساکنان«بابه علی‌شیر» مربوط به ناحیه‌ی پنجم شهر مزارشریف که اغلب آن‌ها شیعه‌نشین هستند، هدف یکی از این انفجارها قرار گرفت.

در پیوند به این رویدادها، دبیرکل سازمان ملل‌متحد بامداد جمعه(6 جوزا) در بیانیه‌ای، حمله بر غیرنظامیان در شهرمزارشریف و شهر کابل را محکوم کرده است.

گوترش در حالی‌که به حفظ جان غیرنظامیان در درگیری‌های جاری تاکید کرد، در ادامه گفته است که حمله بر غیرنظامیان در تضاد با قوانین بین‌المللی حقوق بشری قرار دارد.

گروه داعش، مسوولیت انفجارهای شهر مزارشریف را به عهده گرفته است.

با این حال، یافته‌های اخیر سازمان ملل‌متحد با اشاره به حملات تروریستی برغیرنظامیان و اقلیت‌های قومی، نشان می‌دهد که وضعیت حقوق بشری در این کشور با چالش‌های جدی مواجه است.

گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل‌متحد با بررسی اوضاع حقوق بشری و انجام حملات تروریستی بر غیرنظامیان و اقلیت‌های قومی، تاکید ورزید که تحقیقات جدی در مورد عاملان این رویدادها انجام شود.

Related Articles

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button