افغانستانزنان و حقوق بشر

وزرای خارجه‌ی زن خواستار لغو محدودیت‌ها علیه زنان افغانستان شدند

بیان‌نیوز

وزرای خارجه زن شش کشور از حکومت سرپرست کابل خواسته‌اند که محدودیت‌ها علیه زنان و دختران افغانستان را لغو کنند.

این وزرا در پایان نشست دو روزه‌ی‌شان که روز جمعه(۹ سرطان) در پایتخت مغولستان برگزار شده بود، در بیانیه‌ی مشترک خواستار مشارکت واقعی، کامل،‌برابر و امن زنان و دختران افغانستان شده‌اند.

در بیانیه آمده است:«از طالبان می‌خواهیم اقداماتی را که مانع برخوردار زنان و دختران از حقوق و آزادی‌های اساسی‌شان می‌شود، به خصوص در مورد دسترسی آن‌ها به تحصیل و اشتغال، آزادی رفت‌وآمد و مشارکت واقعی و برابر در زندگی عمومی سریعا لغو کنند.»

این بیانیه از سوی وزیران خارجه‌ی زن آلمان، فرانسه، اندونیزیا، افریقای جنوبی، لیختن اشتاین و مغولستان صادر شده است.

در بیانیه آن‌ها از جامعه‌ی جهانی خواسته‌اند که مطابق منشور سازمان ملل‌متحد، فشارهای لازم را برای توقف این محدودیت‌ها بر حکومت سرپرست کابل وارد نماید.

اخیرا شورای امنیت سازمان ملل‌متحد و شورای حقوق بشر این سازمان از تداوم اعمال محدودیت‌ها علیه زنان و دختران افغانستان به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

پس از تسلط امارت اسلامی، ده‌ها فرمان محدودکننده‌ی زنان و دختران افغانستان صادر شده است و این فرامین،‌ زنان را از کارکردن در ادارات منع و دختران را از تعلیم و تحصیل ممنوع کرده است.

حکومت سرپرست کابل می‌گوید که مسایل آموزش دختران و کار زنان افغانستان مساله داخلی است و هیچ کشوری نباید در مورد آن مداخله کند.

 

Related Articles

Back to top button