افغانستانزنان و حقوق بشر

آلمان در پذیرش شهروندان افغانستانی درست عمل نکرده است

بیان‌نیوز

دیدبان حقوق بشر در اعلامیه‌ای می‌گوید که دولت آلمان در پذیرش شهروندان افغانستانی به وعده‌هایش درست عمل نکرده است.

پتریشیا گاسمن، معاون مدیر بخش آسیای این سازمان روز جمعه(۲۷ اسد) گفت برنامه پذیرش دولت فدرال آلمان که در اکتبر ۲۰۲۲ آغاز شد و انتظار می‌رفت که ماهانه یک هزار شهروند افغانستان را انتقال دهد، اما این برنامه با چالش‌ها همراه شد.

مسوول این نهاد همچنان از افراد آسیب‌پذیر ابراز نگرانی کرده که همکاران پیشین محلی دولت آلمان هنوزهم از ترس حاکمان فعلی کابل در خفا زندگی می‌کنند.

گاسمن افزوده است که آلمان قبلاً تعداد زیادی از کارمندان محلی سابق و دیگر شهروندان افغانستان را که به‌ویژه بلافاصله پس از خروج نیروهای خارجی در معرض خطر قرار داشتند، پذیرفته است؛ اما تا ماه می حتا یک شهروند افغانستان از طریق برنامه جدید وارد آلمان نشده است.

او گفته است که هزاران فعال حقوق بشر، روزنامه نگاران و سایر افراد در معرض خطر همچنان در افغانستان یا کشورهای همسایه گیر افتاده‌اند یا به‌طور غیرقابل توضیحی از پذیرش محروم شده‌اند.

گاسمن علاوه کرده است که آلمان تنها کشوری نیست که نسبت به وعده‌هایش به مردم افغانستان در ۲۰۲۱  خیلی  کوتاهی می‌کند.

به‌گفته‌ی او، تعدادی خیلی کم از افغان‌هایی که غیرمستقیم با دولت بریتانیا کار کرده بودند، تخلیه شده و آن‌هایی که انتقال داده‌ شده هم ناامید هستند.

این در حالی است که مقام‌های حکومت سرپرست کابل از تامین امنیت همکاران سازمان‌های بین‌المللی اطمینان داده و گفته‌اند که جان هیچ کسی در افغانستان با خطر مواجه نیست.

 

Related Articles

Back to top button