افغانستانزنان و حقوق بشر

نگرانی‌ها از افزایش خودکشی میان زنان افغانستان؛ یک دختر جوان در اسلام‌آباد خودکشی کرد

بیان‌نیوز

روزنامه‌ی گاردین گزارش داده است که از یک سال بدین‌سو، میزان خودکشی میان دختران و زنان افغانستان افزایش یافته است.

شماری از مقام‌های سازمان ملل‌متحد به این روزنامه، از افزایش خودکشی زنان و دختران افغانستان ابراز نگرانی کرده و به‌طور مشخص گفته‌اند که این چالش در میان زنان در ولایت‌های غربی افغانستان(هرات و نیمروز) افزایش یافته است.

الیسون دیویدیان، مسوول بخش افغانستان در دفتر سازمان ملل‌متحد به گاردین افزوده که شرایط به گونه‌ای در این کشور حاکم شده که دختران مرگ را نسبت به زندگی ترجیح می‌دهند.

در گزارش گاردین آمده، براساس آماری که از شفاخانه‌ها و کلینیک‌های دولتی جمع آوری شده از تابستان سال ۲۰۲۱ بدینسو در یک سوم ولایات افغانستان از جمله هرات و نیمروز میزان اقدام به خودکشی در بین زنان افزایش یافته است.

در همین حال، از اسلام‌آباد گزارش شده است که یک دختر جوان بامداد روز چهارشنبه(۸ سنبله) از طبقه‌ی پنجم یک ساختمان در شهر اسلام‌آباد، خود را به پایین پرتاب کرده است.

محمدامان شیخ‌الاسلامی،‌ رییس کمیته‌ی حقوقی شورای مهاجرین افغانستان در پاکستان به شماری از رسانه‌ها، از این خانم مریم نام‌برده و گفته که او بیست سال سن داشت.

تصویری‌که منتشر شده، گفته می‌شود متعلق به مریم است.

تاهنوز علت این خودکشی مشخص نشده است.

این رویداد درحالی اتفاق می‌افتد که هزاران پناهجوی افغان در پاکستان با مشکلات اجتماعی و اقتصادی مواجه هستند و در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.

پناهجویان افغان در پاکستان تلاش دارند که تا با دریافت ویزای بشردوستانه راهی کشورهای غربی و اروپایی شوند، اما روند صدور ویزای بشردوستانه از سوی کشورها متوقف شده است.

 

Related Articles

Back to top button