افغانستانزنان و حقوق بشر

کمیسیون زنان سازمان ملل: جهان به صدای زنان افغانستان گوش دهد

بیان‌نیوز

کمیسیون زنان سازمان ملل‌متحد(UN Women) در روز جهانی حقوق بشر، از جامعه‌ی جهانی خواسته است که از مبارزات زنان افغانستان حمایت کرده و به صدای آن‌ها گوش دهد.

این نهاد روز یک‌شنبه(۱۹ قوس) در بیانیه‌ای افزوده است که به‌دلیل بحران‌های دیگر، زنان افغانستان مورد توجه قرار نگرفته است؛ در حالی‌که آن‌ها راهپیمایی و از جامعه‌ی خود حمایت می‌کنند.

کمیسیون زنان سازمان ملل‌متحد گفته است: «به زنان و دختران افغان گوش دهید. سخنان آن‌ها را به‌خاطر بسپارید و به آن عمل کنید. از مبارزه‌ی آن‌ها حمایت کنید.»

در روز جهانی حقوق بشر، تعداد زیادی از نهادهای بین‌المللی و حقوق بشر، حکومت سرپرست کابل را به نقض حقوق بشر و سرکوب زنان افغانستان متهم کردند.

امروز یک‌شنبه ۱۰ دسامبر مصادف با هفتادوپنجمین سال‌روز جهانی اعلامیه‌ی حقوق بشر بود و افغانستان در سال ۱۹۴۸ به این اعلامیه پیوست.

در همین حال، گروهی از زنان و دختران در ولایت تخار در شمال افغانستان، به‌مناسبت روز جهانی حقوق بشر گردهمایی راه‌اندازی کرده و خواستار تامین حقوق اساسی‌شان از سوی حکومت سرپرست کابل شده‌اند.

زنان معترض در ولایت تخار

این زنان تحت عنوان «جنبش زنان تخار» در راهپیمایی خود گفته‌اند: «ما زنان افغانستان طی دو سال به گونه‌ی مشهود از طرف طالبان آسیب‌های کلانی دیده‌ایم؛ اما جامعه‌ی جهانی، نهادهای مدافع زنان جهان و ده‌ها نهاد دیگر همواره با شعارهای میان‌تهی، فرصت بیشتری به طالبان دادند.»

با این حال، مقام‌های حکومت سرپرست کابل طی دو سال گذشته اعلام کرده‌اند که حقوق اساسی مردم افغانستان و به‌خصوص زنان در چارچوب شریعت تامین شده است.

افزون براین، امارت اسلامی افغانستان حقوق بشر را ابزار سیاسی و استفاده‌جویی کشورهای غربی می‌دانند.

 

Related Articles

Back to top button