افغانستانسیاسی

رییس یوناما: امیدوارم که با حضور نمایندگان طالبان در نشست دوحه تصویر حقیقی افغانستان منعکس شود

بیان‌نیوز – روزا اوتنبایوا، رییس هیات معاونت سازمان ملل‌متحد در افغانستان(یوناما) در دیدار با معاون سیاسی طالبان ابراز امیدواری کرده که با حضور نمایندگان آن‌ها در نشست دوحه، تصویر حقیقی افغانستان به جامعه‌ی جهانی منعکس شود.

ارگ در خبرنامه‌ای گفته که دیدار رییس یوناما با مولوی عبدالکبیر، روز پنج‌شنبه(۱۹ دلو) صورت گرفته است.

در خبرنامه به نقل از رییس یوناما آمده که در نشست دوحه، فرصت تبادله‌ی نظریات در نشست‌های دوجانبه و چند جانبه کشورها با نمایندگان طالبان نیز فراهم خواهد شد.

رییس یوناما همچنان تاکید ورزیده که جامعه‌ی جهانی به‌منظور عملی‌سازی پروژه‌های زیربنایی علاقه‌مند است که برای مردم افغانستان کارهای انکشافی و توسعه‌ای انجام شود.

از سوی هم، معاون سیاسی طالبان گفته که افغانستان به عنوان عضو فعال سازمان ملل باقی مانده و می‌خواهد که هچنان عضو فعال این سازمان باشد.

به گفته‌ی مولوی عبدالکبیر، طالبان تمامی شرایط را به‌خاطر به‌رسمیت شناخته‌شدن تکمیل کرده و حالا شرایط آن فرا رسیده که به‌رسمیت شناخته شود و کرسی دایمی افغانستان نیز سپرده شود.

این مقام ارشد طالبان تصریح کرد که تحریم‌های جامعه‌ی جهانی علیه مقام‌های حکومت کنونی کابل غیرعادلانه بوده، مانع مذاکرات و تفاهم سیاسی با جامعه‌ی بین‌المللی شده است.

در آستانه‌ی برگزاری نشست دوحه دوم، تلاش‌های دیپلماتیک با مقام‌های طالبان افزایش یافته است.

نشست دوحه دوم در ۱۸ و ۱۹ فبروری به میزبانی سازمان ملل‌متحد برگزار خواهد شد.

 

Related Articles

Back to top button