افغانستانزنان و حقوق بشر

طالبان: حقوق زنان افغانستان هیچ ربطی به امریکا ندارد

بیان‌نیوز – ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت طالبان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه‌ی امریکا، گفته که موضوع حقوق زنان افغانستان هیچ ربطی به ایالات متحده ندارد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا در نشست «ائتلاف مقاومت اقتصادی زنان افغانستان» گفته بود که طالبان با اعمال سیاست‌های سرکوب‌گرایانه و نقض حقوق زنان، خلاف خواست‌های مردم افغانستان عمل می‌کنند.

این نشست با همکاری دانشگاه بوستون و با حضور شماری از فعالان حقوق زن افغانستان در محل وزارت خارجه‌ی امریکا برگزار شده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، به این نشست و اظهارات وزیرخارجه‌ی امریکا واکنش نشان نشان داده و آن را از مسوولیت‌های امریکا ندانسته است.

مجاهد در یک نوار صوتی که از طریق پلتفرم ایکس تلویزیون ملی منتشر شده، در آن می‌گوید که ایالات متحده باید متوجه مسوولیت‌های خود در قبال قتل عام مردم غزه باشد و موضوع حقوق زنان در افغانستان هیچ ربطی به واشنگتن ندارد.

سخن‌گوی طالبان در ادامه افزوده که امریکا با حمایت جنایت‌های اسرائیل در غزه، چهره‌ی واقعی خود را به جهان نشان داده است.

طالبان پس از روی کار آمدن در افغانستان، ممنوعیت‌هایی از قبیل منع کار زنان در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی، منع آموزش و تحصیل دختران و موارد دیگری از محدودیت‌های اجتماعی را علیه زنان و دختران وضع کرد که این اقدامات، واکنش‌های بین‌المللی را به همراه داشته است.

مقام‌های طالبان همواره در اظهارات‌شان موضوع زنان و دختران را یک مساله داخلی عنوان کردند و از جامعه‌ی جهانی خواسته‌اند که در این زمینه مداخله نکنند.

Related Articles

Back to top button