افغانستانسیاسی

مخالفان سیاسی طالبان: طالبان به حرف حق و صلح گوش نمی‌دهند

بیان‌نیوز – مخالفان سیاسی طالبان روز چهارشنبه(۶ سرطان) در پایان نشست ویانا در یک کنفرانس خبری از بازی‌های دوگانه جامعه‌ی جهانی در قبال افغانستان انتقاد کردند.

حاجی محمدمحقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در این کنفرانس خبری گفت که طالبان در سه دهه گذشته با جهان و مردم افغانستان درگیر بودند.

او افزود: «حال وقت آن رسیده که دنیا بداند که این‌ها(طالبان) به حرف حق و صلح گوش نمی‌دهند.»

به گفته‌ی این مخالف سیاسی طالبان، جامعه‌ی جهانی و به خصوص امریکا در سه سال گذشته بیش از ۱۵ میلیارد دالر به طالبان داده است.

وی تصریح کرده است که نشست چهارم ویانا برای یافتن نقشه راه برای پایان بحران در افغانستان برگزار شد و شرکت‌کننده‌گان این نشست توانستند روی مسایل مختلف گفت‌وگو کنند.

از سوی هم، احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی به احیای امید مردم افغانستان تاکید ورزید.

او نشست ویانا را وسیع و فراگیر دانست و گفت که این نشست برای یافتن نقشه راه برای پایان بحران در افغانستان برگزار شده است.

رهبر جبهه مقاومت ملی همچنان خاطرنشان ساخت که در نمایندگان زنان در نشست ویانا حضور پررنگ داشتند.

به گفته مسعود، شرکت‌کننده‌گان این نشست توانستند روی مسایل مختلف گفت‌وگو کنند.

رهبر جبهه مقاومت ملی تاکید کرده است که در دور بعدی نشست ویانا تلاش خواهد شد گفت‌وگوها ادامه یابد و به هدف اصلی‌شان برسند.

این نشست درست یک هفته پیش از برگزاری سومین نشست دوحه در ویانا، پایتخت اتریش برگزار شده است؛ نشستی‌که ظاهرا برای حیات سیاسی افغانستان مهم دانسته می‌شود.

نشست دوحه به میزبانی سازمان ملل‌متحد و با حضور هیات طالبان برگزار می‌شود؛ اما گفته می‌شود که نمایندگان برخی از کشورها از جمله امریکا و بریتانیا به دلیل مخالفت با ترکیب آجندای این نشست، اشتراک نخواهند کرد.

نامه ۱۲ سیاست‌مدار مطرح زن: خواستار حضور زنان در نشست دوحه هستیم

Related Articles

Back to top button