افغانستانزنان و حقوق بشر

کارشناسان سازمان ملل: منع کار زنان در موسسات روند کمک‌رسانی به افغانستان را فلج کرده است

بیان‌نیوز

به‌دنبال واکنش‌های بین‌المللی پیرامون منع کار زنان در موسسات غیردولتی داخلی و خارجی، اکنون کارشناسان سازمان ملل‌متحد هشدار می‌دهند که این اقدامات حکومت طالبان، روند کمک‌رسانی را به افغانستان فلج کرده است.

کارشناسان، روز جمعه(۹ جدی) با انتشار بیانیه‌ مشترک، از حکومت طالبان خواسته‌اند که تصمیم‌شان را لغو کنند تا زنان بتوانند در موسسات کار و فعالیت نمایند.

به گفته‌ی کارشناسان، تعداد زیادی از سازمان‌های ملی و بین‌المللی، این اقدام طالبان ظالمانه و غیرقانونی دانسته و تاکید کرده‌اند که به پیکر اقتصاد افغانستان، ضربه‌ی سختی وارد خواهد شد.

در بیانیه کارشناسان آمده است:«ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی نه تنها کارگران زن را از حقوق اساسی و معیشت محروم می‌کند، بلکه آن‌ها را از کمک به جوامع خود باز می‌دارد. این کار بیشتر زنان را به‌طور کامل از حوزه عمومی حذف می‌کند.»

آن‌ها گفته‌اند که با نگرانی عمیق، وضعیت دشوار کارکنان بشردوستانه و عملیات آن‌ها را در کشور مشاهده کرده‌اند که به طور معمول در عملیات‌های بشردوستانه با درخواست اطلاعات بیش از حد پیرامون کنارکنان و محدود کردن فعالیت‌های آن‌ها با شیوه‌های خلاف اصول بشردوستانه مداخله می‌کنند.

کارشناسان سازمان ملل بر حمایت کامل از زنان در برابر این تصمیم طالبان تأکید کرده و از سازمان‌های کمک‌رسان خواسته‌اند تا به پرداخت حقوق کامل کارکنان زن ادامه دهند و حامیان مالی نیز از این امر حمایت کنند.

حکومت طالبان، اخیرا دستورهای جدیدی را برای محدودسازی زنان و دختران در افغانستان صادر کرده است. تعلیق تحصیل دختران و منع کار زنان در موسسات داخلی و خارجی از دستورهای جدیدی طالبان است که اوایل هفته‌ی گذشته صادر شده است.

این اقدامات طالبان، واکنش‌های ملی و بین‌المللی را به همراه داشته و جهانیان به‌طور یک صدا از طالبان خواسته‌اند که فرامین اخیر را فورا لغو کنند.

Related Articles

Back to top button