افغانستانزنان و حقوق بشر

اعتراض خیابانی دختران در کابل؛ می‌جنگیم و حق خود را می‌گیریم

بیان‌نیوز

گروهی از زنان و دختران در ولایت‌های کابل و تخار،‌ امروز شنبه(۹ ثور) علیه سیاست‌های حکومت سرپرست کابل دست به اعتراض خیابانی زدند.

این اعتراض که دو روزپیش از نشست سازمان ملل‌متحد که قراره در قطر برگزار شود، راه‌اندازی شده است،‌ زنان و دختران در اعتراض‌شان از جامعه‌ی بین‌المللی خواستند که مقام‌های طالبان را به‌منظور احیای حقوق زنان و دختران، تحت فشار قرار دهند.

دختران معترض در کابل، همچنان قطع‌نامه‌ شش ماده‌ای را نیز صادر کردند و در این قطع‌نامه آمده است که از رسمیت‌دهی به حکومت سرپرست کابل جلوگیری صورت گیرد.

در قطع‌نامه آمده است که سازمان ملل‌متحد باید در قبال رفتارهای ضد بشری و سیاست‌های زن‌ستیزانه‌ی طالبان موقف قاطع و روشن را اتخاذ کند.

در همین حال، گروهی از دختران و زنان در ولایت تخار نیز دست به اعتراض زده و از جامعه‌ی جهانی خواسته‌اند که برای بازگشایی مکاتب دخترانه و اجازه‌ی کار برای زنان اقدام جدی نمایند.

اعتراض آن‌ها که در یک فضای بسته و به دور از نیروهای امارت اسلامی برگزار شده، هرگونه اقدامات سازمان ملل‌متحد مبنی بر رسمیت‌دهی به حکومت فعلی کابل را مردود دانستند.

سازمان ملل‌متحد تا دو روز آینده، میزبان نشستی با حضور نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان در دوحه پایتخت قطر است و این نشست پشت درهای بسته برگزار خواهد شد.

 

Related Articles

Back to top button