افغانستانزنان و حقوق بشر

گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل: جامعه‌ی جهانی تلاش کند تا محدودیت‌ها علیه زنان افغانستان برداشته شود

بیان‌نیوز

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل‌متحد، روز دوشنبه(۲۹ جوزا) در جنوا برگزار شد و در این نشست، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل‌متحد و فعالان حقوق زن اشتراک و سخنرانی کردند.

در این نشست، بنت خواستار تلاش‌های بیشتر جهت پایان دادن به محرومیت‌های دختران و زنان افغانستان از حقوق‌شان شده است.

او افزود:«ضروری است که نگاه مان را دور نکنیم. ما باید تمام تلاش خود را برای مقابله با محرومیت شدید از حقوق اساسی زنان و دختران در افغانستان و پایان دادن به آن انجام دهیم.»

از سوی هم، دورتی استرادا، رییس گروه کاری تبعیعض علیه زنان و دختران سازمان ملل‌متحد در این نشست افزود که اقدامات انجام‌شده به‌منظور حذف زنان و دختران از زندگی اجتماعی تشدید یافته است.

او خواستار توجه جدی جامعه‌ی جهانی برای حمایت از زنان و دختران افغانستان شد.

در همین حال فرشته عباسی، پژوهشگر بخش افغانستان در دیدبان حقوق بشر در نشست شورای حقوق بشر گفت که زنان در افغانستان مدافعان خط مقدم حقوق بشر هستند و نه تنها برای حقوق خود بلکه برای حقوق اساسی همه و آینده‌ی برابر می‌جنگند.

عباسی افزود که دید‌بان حقوق بشر از دولت‌ها می‌خواهد که به ابراز خشم جمعی‌شان از نادیده گرفته‌شدن حقوق اساسی زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان ادامه دهند و از زنان معترض که شعار «نان، کار و آزادی» را سر می‎‌دهند، حمایت کنند.

عباسی در سخنان خود گفت که هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که در آن حقوق اولیه‌ی انسانی زنان و دختران محدودتر از افغانستان باشد.

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل‌متحد با محوریت زنان و دختران افغانستان در جنوا برای دو روز برگزار شده و فردا سه‌شنبه آخرین روز این نشست خواهد بود.

 

Related Articles

Back to top button