افغانستانسیاستسیاسی

سازمان پیمان امنیت جمعی خواستار رعایت آزادی‌های اساسی گروه‌های قومی در افغانستان شد

بیان‌نیوز

وزرای خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی در بیانیه‌ای از حکومت سرپرست طالبان خواسته که حقوق و آزادی‌های اساسی گروه‌های قومی را در افغانستان رعایت کند.

این بیانه روز سه‌شنبه(۳۰ جوزا) در منسک منتشر شده و در آن آمده که علاوه رعایت حقوق و آزادی‌های اساسی گروه‌های قومی، از آزار و اذیت و جابجایی اجباری جمعیت طبق نژاد و مذهب از محل سکونت دایمی آنان جلوگیری کند.

در این بیانیه همچنان تصریح شده که حکومت سرپرست کابل، به تعهدات خود مبنی بر رعایت حقوق بشر از جمله حقوق زنان و دختران عمل کند.

نگرانی‌ها در مورد حضور داعش در افغانستان بخشی از این بیانیه است که در آن ابراز نگرانی شده است.

طبق بیانیه وزرای خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی، حکومت سرپرست کابل اقدامات ضد تروریزم را تقویت و از تبدیل شدن افغانستان به مرکز تروریزم بین‌المللی جلوگیری کنند.

آنان در بیانیه‌ی‌شان از افزایش قاچاق مواد مخدر در افغانستان و افزایش خطر گسترش آن به کشورهای همسایه نیز ابراز نگرانی کرده‌ و بر اهمیت اجرایی‌شدن تعهدات طالبان برای ریشه‌کن کردن تولید مواد مخدر، تأکید کرده‌اند.

وزاری خارجه‌ی کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی از طالبان و رهبران گروه‌های قومی و سیاسی افغانستان خواسته‌اند که برای تشکیل یک دولت فراگیر، در گفت‌وگوهای سازنده اشتراک کنند.

آنان همچنین آمادگی‌شان را برای مبارزه با تهدیدات امنیتی ناشی از افغانستان برای منطقه، از جمله در زمینه‌ی حفظ صلح و ثبات مرزهای جنوبی کشورهای عضو این سازمان اعلام کرده‌ و گفته‌اند که طرفدار تقویت تدابیر امنیتی در بخش‌هایی از مرز افغانستان و تاجیکستان هستند.

 

Related Articles

Back to top button