جهان

نخستین‌ اظهارات لاوروف و پریگوژین پس از شورش واگنر در روسیه

بیان‌نیوز

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلویزیونی با راشا تودی، تاکید ورزیده که به رغم حوادث اخیر، عملیات شبه‌نظامیان واگنر در مالی و جمهوری آفریقای مرکزی ادامه خواهد یافت.

این گفت‌وگوی تلویزیونی که روز دوشنبه(۲۶ جون) انجام شده، وزیرخارجه روسیه تصریح کرد که شورش اخیر گروه واگنر در روسیه، تاثیر بر روابط مسکو با متحدانش نخواهد داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود که مامورت اعضای گروه واگنر در مالی و جمهوری آفریقای مرکزی آموزش بوده و این ماموریت ادامه خواهد یافت.

به گفته وزیر خارجه روسیه، دو کشور یاد شده آفریقایی پس از فاصله گرفتن از اروپا و فرانسه به روسیه و گروه واگنر روی آورده و به دنبال تقویت بنیه نظامی از طریق آموزش‌های این گروه هستند تا بتوانند از این راه امنیت رهبران خود را تضمین کنند.

در همین حال، یوگنی پریگوژین، رییس گروه واگنر پس از شورش نافرجام در روسیه اعلام کرد که هدف از این نافرمانی سرنگونی قدرت در کشورش نبوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای پریگوژین همچنین مدعی شد که غیرنظامیانی که در جریان شورش با آن‌ها ملاقات کرده از واگنر حمایت می کردند.

فرمانده و موسس گروه پیمانکاری نظامی واگنر تاکید کرد که هدف از فراخوان برای برپایی راهپیمایی عدالت و شورش نیروهایش نجات این گروه شبه‌نظامی بوده که تهدید به جذب در ارتش شده‌اند.

با این حال، از دید کشورهای غربی، واگنر علاوه بر ایفای نقش به عنوان نیروی کمکی برای ارتش روسیه در جنگ اوکراین، ابزار نفوذ مسکو برای پیشبرد منافع روسیه در دیگر نقاط جهان در رقابت با اروپایی‌ها نیز محسوب می‌شود.

این گروه پیمانکار نظامی خصوصی همچنین از سوی غرب متهم به سوء استفاده از قدرت، به کار‌گیری بی‌رحمانه خشونت و بهره‌برداری غیرقانونی از منابع طبیعی در محل‌هایی است که در آن مستقر شده است.

Related Articles

Back to top button