جهان

گزارش: اروپا طی ۱۵ سال گذشته در حوزه‌ی صلح پیشرفت نداشته است

بیان‌نیوز

نتایج گزارش سالانه‌ی موسسه اقتصاد و صلح که مرکز آن در استرالیا است، نشان می‌دهد وضعیت صلح در قاره سبز نسبت به ۱۵ سال پیش بدتر شده است.

این موسسه در تازه‌ترین گزارش سالانه‌ی خود، وضعیت صلح در جهان را مورد ارزیابی و بررسی قرار داده است.

طبق گزارش این موسسه، تهاجم گسترده روسیه به اوکراین و پیامدهای آن از دلایل اصلی وخامت وضعیت صلح در جهان بوده و باعث شده صلح در این قاره نسبت به ۱۵ سال پیش کم‌تر شده باشد.

کارشناسان این اندیشکده در گزارش خود برای شاخص صلح جهانی در سال ۲۰۲۳ از رهبران اروپایی خواسته‌اند که از تجربیات گذشته درس بگیرند.

استیو کیللئا، رییس موسسه اقتصاد و صلح گفت: «اگر به جنگ‌های مدرن نگاه کنیم درمی‌یابیم که پیروزی در آن‌ها تقریباا معنایی ندارد. فقط به تهاجم روسیه به افغانستان و به دنبال آن حمله آمریکا به افغانستان و همین‌طور موارد عراق و سوریه فکر کنید. بشار اسد هنوز بر سر قدرت است. اوکراین امروز در بن‌بست است. درگیری‌های دیگری مانند یمن هم وجود دارند که تقریبا برای یک دهه ادامه یافته‌اند.»

آقای کیللئا با اشاره به جنگ در اوکراین اضافه کرد: «اگر بعد از حمله روسیه به خاک اوکراین در سال ۲۰۱۴ کشورهای اروپایی متحد بودند و روشن می‌کردند که در صورت رخ دادن یک تهاجم دیگر چه تبعاتی متوجه مسکو خواهد شد، فکر نمی‌کنم به جایی که امروز هستیم می‌رسیدیم.»

بنا بر آمار این موسسه، روسیه و اوکراین هم‌اکنون در میان ده کشوری هستند که کمترین میزان صلح در آنان برقرار است.

از نظر صلح و امنیت، اوکراین بدترین وخامت در وضعیت را در جهان متحمل شده است. هرچند با وجود جنگ در اوکراین، اروپا همچنان آرام‌ترین منطقه روی کره زمین به شمار می‌رود.

از ده کشور نخست صلح‌آمیز جهان، هفت کشور متعلق به قاره اروپا هستند و ایسلند برای شانزدهمین سال متوالی در جایگاه اول قرار گرفته است.

Related Articles

Back to top button