جهان

هزاران مامور پولیس با خودروهای زرهی بسیج و یک‌هزار نفر بازداشت شدند

بیان‌نیوز

چهارمین شب ناآرامی‌ها در فرانسه پس از مرگ ناهل، نوجوان ۱۷ ساله عرب‌تباری که به ضرب گلوله در یکی از مناطق حومه پاریس پلیس کشته شد با درگیری‌های پراکنده میان معترضان و نیروهای امنیتی در برخی شهرهای بزرگ این کشور همراه بود.

به گزارش یورونیوز، بنا به وازرت کشور فرانسه، حدود یک هزار معترض به خشونت‌های پلیس طی ناآرامی‌های دو روز جمعه و شنبه در شهرهای مختلف این کشور بازداشت شدند.

استقرار خودورهای زرهی سبک در پایتخت و برخی شهرهای بزرگ و نیز بسیج ۴۵ هزار مامور پلیس و نیروی ژاندارمری از تدابیر شدید امنیتی و عزم جدی برای مهار موج اعتراض‌ها حکایت داشت.

خبرگزاری فرانسه با استناد به اطلاعات آماری و گزارش‌های دریافتی از سوی منابع پولیس، از کاهش نسبی شدت خشونت معترضان در منطقه ایل دو فرانس که پایتخت فرانسه نیز در آن واقع شده است، خبر داد.

با این حال، به گزارش رسانه‌های محلی، درگیری‌ میان معترضان و ماموران پلیس، جمعه شب و طی ساعات اولیه بامداد روز شنبه در برخی شهرهای بزرگ از جمله لیون و مارسی ادامه یافت.

همزمان با درگیری معترضان با پولیس، برخی افراد در میانه ناآرامی‌ها در شهرهای گرونوبل، لیون، مارسی و سنت‌اتین دست به غارت فروشگاه‌های بزرگ، به ویژه سرقت از مغازه‌های پوشاک و تلفن زدند.

در لیون، حدود بیست محل کسب و کار مورد سرقت قرار گرفتند و در سنت اتین،‌ معترضان ویترین مغازه ها را با سنگ یا اشیاء فلزی شکستند و وارد چندین فروشگاه لباس و جواهرات شدند.

شهردار مارسی، دومین شهر بزرگ فرانسه جمعه شب در مواجه با شدت خشونت‌ها و غارت فروشگاه‌ها درخواست اعزام فوری نیروهای کمکی کرد.

خشونت‌ها در حالی شهرهای فرانسه را در برگرفته که این کشور پاییز امسال میزبان جام جهانی راگبی است و پاریس تابستان سال آینده باید از بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ میزبانی کند، موضوعی که برقراری وضعیت اضطراری را با توجه به محدودیت‌های ناشی از آن در این کشور پیچیده‌‌تر کرده است.

موج ناآرامی‌ها و شدت درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای پولیس در فرانسه نگرانی‌هایی را نیز در دیگر کشورهای اروپایی برانگیخته است.

Related Articles

Back to top button