جهان

ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، باعث ناراحتی متحدان واشنگتن شد

بیان‌نیوز

تصمیم امریکا مبنی بر ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین به‌رغم تعهد کی‌یف جهت استفاده از آن‌ها تنها در داخل قلمرو این کشور، واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است.

به دنبال این تصمیم امریکا، الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، ضمن استقبال از این تصمیم امریکا، متعهد شد که از این مهمات در خاک روسیه استفاده نشود.

رزنیکوف با بیان این که این مهمات، به نجات جان سربازان اوکراینی کمک خواهد کرد، افزود که اوکراین به شدت به ثبت استفاده از این مهمات و تبادل اطلاعات با شرکای خود، پای‌بند خواهد بود.

رزنیکوف شنبه(۱۷ سرطان) در تویتی نوشت: «موضع ما بدیهی است، ما باید خاک خود را آزاد کرده و جان مردم خود را نجات دهیم.»

به گفته او، اوکراین از این مهمات فقط برای آزادسازی سرزمین‌های به رسمیت شناخته‌شده بین‌المللی خود استفاده خواهد کرد و هرگز از این مهمات در اراضی به رسمیت‌شناخته‌ی روسیه استفاده نخواهد شد.»

در همین حال، وزارت خارجه‌ی روسیه در واکنش به این تصمیم واشنگتن واکنش نشان داده و آن را ضعف امریکا در موضع‌گیری‌های بین‌المللی دانسته است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه‌ی این کشور گفته که تعهدات اوکراین در مورد چگونگی استفاده از این تسلیحات خوشه‌ای بی‌معنا است.

وزارت خارجه‌ی روسیه که رسما اعلامیه صادر کرده و در آن آمده است:«تامین مهمات خوشه‌ای برای اوکراین، به هیچ وجه بر روند عملیات ویژه‌ی نظامی روسیه تاثیری نخواهد داشت.»

در اعلامیه‌ی این وزارت آمده است:«تصمیم دولت بایدن برای تحویل مهمات خوشه‌ای به رژیم کی‌یف، یکی از دیگر ازمظاهر آشکار روی‌کرد تهاجمی و ضد روسی امریکا است که هدف آن طولانی‌تر کردن حداکثری منازعه و جنگ در اوکراین است.»

از سوی هم، دولت بریتانیا نیز به این تصمیم امریکا واکنش نشان داده و گفته که لندن توافق‌نامه ممنوعیت ساخت یا استفاده از مهمات خوشه‌ای را امضا کرده است.

علاوه بر بریتانیا، کشورهای آلمان و اسپانیا نیز ابراز نگرانی کرده‌اند.

این در حالی است که جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» تاکید کرد که اتخاذ این تصمیم، کاری«بسیار دشوار» بود؛ به‌ویژه که نیروهای کی‌یف در ضدحمله آغاز‌شده خود از یک ماه پیش، با مشکلات میدانی روبرو هستند.

 

Related Articles

Back to top button