افغانستانفرهنگی

بلخی در همایش بزرگ مبلغین: امنیت روانی مردم همچنان فاجعه‌بار و نگران‌کننده است

بیان‌نیوز

سیدحسین عالمی بلخی، رییس مجمع محبان اهلبیت می‌گوید که هرچند امنیت فزیکی مردم از سوی حکومت کنونی کابل تامین شده است، اما امنیت روانی مردم فاجعه‌بار و نگران کننده است.

او این اظهارات را در پنجمین همایش بزرگ مبلغین ولایت‌های کابل، لوگر و پروان بیان کرده و افزوده که در شرایط کنونی، سطح بلند بیکاری و فقر روزافزون از مهم‌ترین عوامل عدم امنیت روانی برای مردم شمرده می‌شوند که از حکومت انتظار می‌رود تا هرچه سریع‌تر میکانیزم‌های دقیقی را برای فقرزدایی و ایجاد زمینه‌های اشتغال‌زایی روی دست بگیرد.

به گفته‌ی عالمی بلخی، مردم و حکومت حقوقی بر همدیگر دارند که باید دو طرف تلاش و برآورده کنند و در این راستا، علما از منابر، مردم را نسبت به حقوق‌شان آگاه و حقوق دولت بر آن‌ها را نیز بازگو کنند.

رییس مجمع محبان اهلبیت گفت:«یکی از مهم‌ترین حقوق شهروندان بر حکومت تامین امنیت فزیکی و روانی مردم است. خوشبختانه حکومت در تامین امنیت فزیکی مردم دست‌آوردهای چشم‌گیری داشته و اما امنیت روانی مردم مهم‌تر از امنیت فزیکی است که فاجعه‌بار و نگران‌کننده است.»

وی با اشاره به گرامی‌داشت از ایام محرم، خاطرنشان ساخت که علما  مبلغین از نسبت دادن مسایل و موضوعات دروغ نسبت به پیامبر و ائمه‌ی اطهار جدا پرهیز نمایند، احکام و احادیث را آن‌چنان که هست، به مردم بیان نمایند.

عالمی بلخی همچنان با بیان این‌که علما مسایل جدید را در سخنرانی‌های‌شان مطرح کنند، افزود که علما در راستای حل شبهات مردم به شکل مستدل و منطقی تلاش نمایند.«باید توجه داشته باشیم که امروز دین و مکتب از ما چه می‌خواهد و تلاش صورت گیرد تا عقاید شیعه به شکل درست و منطقی بیان گردد.»

او در سخنرانی علاوه کرد که تهدید گروه‌های تکفیری از جمله مسایلی است که باید علما و مردم نسبت به آن توجه نموده و در تامین امنیت مراکز و محافل عاشورایی با حکومت همکاری نمایند؛ همچنان مبلغین در مباحث‌شان بر وحدت و اخوت اسلامی که از ضروریات جدی جوامع اسلامی در شرایط امروز است، نیز توجه نموده و برای مردم در این راستا روشن‌گری کنند.

رییس مجمع محبان اهلبیت اضافه نمود که طبق آیات، وظیفه علما و به عنوان وارثین انبیا تبلیغ دین و ارزش‌های الهی در بین مردم است که نباید در راستای نهادینه کردن ارزش‌های دینی از طریق تبلیغ خوف داشته باشند.

با این حال، شماری از علمای دینی از مبلغین خواستند که در روزهای محرم، در بیان مطالب آگاهی داشته باشند و موثق مطرح کنند و از اظهار کردن مطالب ضعیف و بدون سند خودداری نمایند.

 

Related Articles

Back to top button