افغانستانزنان و حقوق بشر

خواست ۲۰۰ هزار نفر برای پایان دادن به نقض حقوق بشر در افغانستان

بیان‌نیوز

نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر در سراسر جهان، طومار دادخواهی سازمان عفو بین‌الملل را جهت پایان دادن به نقض حقوق بشر در افغانستان، امضا کرده‌اند.

این سازمان سه‌شنبه‌شب(۷ سنبله) در شبکه‌ی ایکس نوشته که امضاکنندگان این طومار از حق مردم افغانستان به‌منظور آزادی،‌کرامت و برابری حمایت کرده‌اند.

عفو بین‌الملل این طومار را سال گذشته راه‌اندازی کرده بود و امضاکنندگان آن از حکومت سرپرست کابل خواسته که به نقض حقوق بشر در این کشور پایان دهند.

به گفته‌ی این سازمان، نیروهای امنیتی حکومت سرپرست کابل نه تنها به وعده‌ی‌شان برای حمایت از حقوق مردم افغانستان عمل نکرده؛ بلکه با مصونیت کامل دست به نقض حقوق بشر می‌زنند.

این سازمان به‌طور مشخص از بازداشت خبرنگاران و سرکوب دختران معترض یاد کرده و در ادامه نوشته است که حکومت سرپرست کابل به نقض حقوق آن‌ها فورا پایان دهد.

با این حال، طی سه هفته‌ی اخیر، گزارش‌های متعددی از بازداشت حدود ده خبرنگار محلی منتشر شده است.

مسوولان حکومت بازداشت این خبرنگاران را تایید کرده‌اند و گفته‌اند که آن‌ها به اتهام همکاری با رسانه‌های تبعیدی و خلاف ارزش‌های امارت اسلامی فعالیت داشتند.

هم‌زمان با پی‌گیری نهادهای حامی رسانه‌ها، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی گفته بود که این خبرنگاران پس از بررسی پرونده‌های‌شان، از بند رها خواهند شد.

در همین حال، چند روز پیش گزارش شد که یک خبرنگار محلی که در قندهار بازداشت شده بود، از بند رها شده است.

تاکنون مشخص نیست که چه تعدادی از خبرنگاران در بند به‌سر می‌برند.

 

Related Articles

Back to top button