افغانستاناقتصادی

کالاهای صادراتی افغانستان طی «یک ماه» به بیش از ۱۳۶ میلیون دالر رسیده است

بیان‌نیوز

اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات در خبرنامه‌ای گفته که ارزش کالاهای صادراتی افغانستان به بیرون از کشور طی یک ماه گذشته به ۱۳۶.۹ میلیون دالر رسیده است.

این نهاد روز یک‌شنبه(۱۹ سنبله) همچنان آمار ارایه کرده که مجموع واردات کالاهای تجارتی به داخل کشور بیش از ۷۴۳ میلیون دالر رسیده است.

در خبرنامه آمده که مجموع صادرات کالاهای تجارتی افغانستان نسبت به ماه اسد سال گذشته کاهش به میان آمده است؛ در حالی‌که در اسد سال گذشته به ۱۳۹.۷ میلیون دالر کالاهای تجارتی صادر گردیده بود.

براساس این خبرنامه، همچنان مجموع ارزش واردات کشور در ماه اسد سال ۱۴۰۱ به ۷۱۲.۸ میلیون دالر می‌رسید که نسبت به سال روان ۳۰.۸ میلیون دالر کاهش را نشان می‌دهد.

به گفته‌ اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، بیشترین کالاهای تجارتی افغانستان به کشورهای پاکستان، هند و امارات متحده بوده است و همچنان کالاهای تجارتی از کشورهای چین، پاکستان و ایران به داخل کشور وارد گردیده است.

این در حالی است که پس از تسلط دوباره‌ی امارت اسلامی بر افغانستان، مبادلات تجارتی با کشورهای منطقه و جهان کاهش یافته است.

حکومت سرپرست کابل همواره اعلام کرده که درحال حاضر زمینه‌های سرمایه‌گذاری در داخل کشور فراهم شده است و همچنان به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اطمینان داده که بدون نگرانی به سرمایه‌گذاری‌های‌شان ادامه دهند.

 

Related Articles

Back to top button