افغانستانزنان و حقوق بشر

خواست نخست‌وزیر مالزیا از امارت اسلامی: سیاست‌های بعیض‌آمیز علیه دختران را لغو کنید

بیان‌نیوز

انور ابراهیم،‌نخست‌وزیر و وزیر مالیه‌ی مالزیا با اشاره به ممنوعیت آموزشی دختران در افغانستان، از مقام‌های حکومت سرپرست کابل خواسته که سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه زنان و دختران را لغو کند.

این طی سخنانی در هفتادوهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد، گفت که انکار حق آموزش زنان و دختران افغانستان نقض آموزه‌های اسلامی است.

او با بیان این‌که کشورش به روابط مردم با مردم با افغانستان متعهد است و این روابط از طریق کمک‌های بشردوستانه ادامه خواهد یافت، گفته افزوده است: «مالزیا عمیقا نگران وخامت وضعیت بشری در افغانستان است».

طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب منع و دروازه‌های دانشگاه‌ها را نیز به‌روی دختران مسدود کرده‌اند.

پیش از این هیأتی از سازمان همکاری‌های اسلامی در سفر به کابل، به طالبان گفته بود که بر اساس اجماع علمای اسلامی، تحصیل و آموزش بر زن و مرد فرض است.

با این حال،‌ از ممنوعیت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در افغانستان بیشتر از دو سال می‌گذرد و در این مدت، فشارهای بین‌المللی بالای حکومت سرپرست کابل وارد شده اما نتیجه‌ای در پی نداشته است.

مقام‌های حکومت سرپرست کابل هرچند می‌گویند که مخالف آموزش دختران نیست، اما تاکید می‌ورزند تا برای بازگشایی مکاتب دخترانه، باید زمینه‌های مصون آن فراهم شود.

Related Articles

Back to top button