جهان

بازگشت جنگ‌جویان واگنر در جنگ علیه اوکراین

بیان‌نیوز

مقام‌های ارتش اوکراین اعلام کرده‌اند که صدها جنگ‌جوی گروه واگنر در خدمت روسیه و در جنگ به شرق این کشور بازگشته‌اند.

به گزارش رویترز، جنگ‌جویان واگنر در ماه می، به دنبال یکی از طولانی‌ترین و شدیدترین نبردهای جنگ 19 ماهه روسیه علیه اوکراین، نقش مهمی در تصرف شهر شرقی باخموت اوکراین داشتند.

سرهی چرواتی، سخنگوی فرماندهی نظامی شرقی روسیه گفت که آنها در جریان بازگشت حداکثر چند صد جنگنجوی واگنر به منطقه هستند. به گفته وی، مبارزان واگنر در مکان‌های مختلف پراکنده هستند، بخشی از یک واحد نیستند، و تأثیر قابل توجهی در نبرد ندارند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین، می‌گوید واگنر دیگر «وجود خارجی» ندارد، و افزود آنها فقط شبه‌نظامیان پراکنده سابق یک گروه تروریستی هستند که این طرف و آن طرف پراکنده شده‌اند.

به گفته پودولیاک، برخی از نیروهای واگنر به آفریقا رفته‌اند، برخی در روسیه پراکنده شده‌اند، و برخی دیگر با وزارت دفاع روسیه قراردادهایی بسته‌اند و در باخموت می‌جنگند.

مشاور رییس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد که گزارش‌هایی که اخیرا درباره بازگشت نیروهای واگنر به منطقه باخموت پخش شده به این منظور است تا اخبار بازپس‌گیری دو روستای اشغال‌شده به دست نیروهای روسی توسط ارتش اوکراین را تحت‌الشعاع قرار دهد.

آن‌ها پس از نبرد باخموت منطقه را ترک کردند، و برخی‌شان تحت توافق قبلی به بلاروس رفتند. این توافق پس از آن حاصل شد که گروه واگنر در ماه جولای علیه کرملین شورش کرد، یک ستاد نظامی ارتش روسیه را تحت کنترل درآورد، و به سوی مسکو پیشروی کرد.

از وقتی که یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر در جریان سقوط هواپیمای خصوصی خود در 23 اگست به طرزی مشکوک کشته شد، کرملین به دنبال این بوده است تا این گروه مزدوری را تحت کنترل سفت و سخت دولتی درآورد.

Related Articles

Back to top button