افغانستانزنان و حقوق بشر

نرگس محمدی برنده‌ جایزه‌ی صلح نوبل؛ واکنش‌ها به شکست محبوبه سراج از افغانستان

بیان‌نیوز

کمیته‌ی صلح نوبل که مقر آن در ناروی است، روز جمعه(۱۴ میزان) نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در ایران را برنده‌ جایزه‌ی صلح نوبل سال جاری معرفی کرد.

در بیانیه‌ی این کمیته آمده که مبارزه‌ شجاعانه‌ی نرگس محمدی برای احیای حقوق زنان در ایران و فعالیت در حوزه‌ی حقوق بشر با هزینه‌های شخصی بسیار زیادی همراه بوده است.

کمیته‌ی صلح نوبل همچنان اعلام کرده که نرگس محمدی ۱۳ بار زندان و پنج‌بار هم محکوم شده و در مجموع به بیش از ۳۰ سال زندان محکوم شده است.

در این بیانیه آمده است: «با اعطای جایزه‌ی صلح نوبل سال جاری، کمیته نوبل در ناروی مایل است که از مبارزه شجاعانه‌ی او برای حقوق بشر، آزادی و دموکراسی در ایران تقدیر کند.»

هم‌زمان با نامزدی نرگس محمدی، محبوبه سراج از افغانستان نیز برای دریافت جایزه‌ی صلح نوبل نامزد بود، اما این جایزه برای سراج تعلق نگرفت.

اعطای جایزه به نرگس محمدی و شکست محبوبه سراج، واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.

وحید مجروح، وزیر صحت عامه‌ی حکومت پیشین در فیس‌بوک نوشته است: «این فرصت‌سوزی‌ها، خودستیزی‌ها و بی‌چارگی‌ها بر ملت آرمان‌شهری و رویاپرور ما مبارک باد، حقا که ما بدبخت دنیاییم، مدام با خویش می‌جنگیم.»

او در ادامه نوشته که محبوبه سراج نه، بلکه زن افغان از دریافت این جایزه محروم و صدایش از آجندای جهان بیشتر از پیش نزول کرد.

از سوی هم عارفه فاطمی، در ایکس نوشته که نرگس محمدی شایسته‌ی این جایزه بود و این موفقیت به تمام زنانی‌که برای حقوق‌شان مبارزه کردند، مبارک است.

این کاربر نوشته است: «کسانی‌که از این موضوع ناراحت و متاسف هستند، باید گفت که دیگر چشمان‌اش را باید شست و افکارش را بازنگری کرد.»

با این حال، نامزد شدن محبوبه سراج برای دریافت جایزه‌ی صلح نوبل از مدتی بدین‌سو در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده بود.

شماری از فعالان حقوق بشر و فعالان زن در برخی از کشورها در نامه‌ای سرگشاده به این کمیته، خواسته بودند که خانم سراج به‌دلیل حمایت از امارت اسلامی، از این فهرست حذف کند.

 

 

Related Articles

Back to top button