جهان

مکرون برای همبستگی با مردم اسرائیل به تل‌آویو رفت

بیان‌نیوز

امانوئل مکرون‌، رییس‌جمهوری فرانسه، صبح امروز سه‌شنبه(۲ عقرب) به هدف «اعلام همبستگی با اسرائیل» پس از حمله هفتم اکتبر حماس به شهرها و شهرک‌های اسرائیلی اطراف نوار غزه، وارد تل‌آویو شد.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه در خبرنامه‌ای گفته که مکرون خواستار حفاظت از جان غیرنظامیان در پی حملات هوایی تلافی‌جویانه‌ی اسرائیل به غزه خواهد شد.

براساس خبرنامه‌، رییس‌جمهوری فرانسه به‌ویژه خواهان «آتش‌بس بشردوستانه» با هدف تسهیل ارسال کمک‌های انسانی به غزه و امکان خروج امن گروگان‌های نزد حماس می‌شود.

قرار است مکرون با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر؛ اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری و بنی گانتز و یائیر لاپید، رهبران اپوزیسیون اسرائیل دیدار کند.

مکرون همچنین با خانواده شهروندان فرانسوی و خانواده شهروندان دوتابعیتی اسرائیلی-فرانسوی که در جریان حمله حماس کشته شدند یا به گروگان این گروه درآمدند، دیدار خواهد کرد.

در جریان حمله حماس، دست‌کم 30 فرانسوی کشته شدند و کماکان هفت شهروند این کشور جزو مفقودان به‌شمار می‌روند که تنها هویت یک نفر از آنها به عنوان اسیر نزد حماس مشخص شده است.

الیزه اشاره کرد که مکرون برای «کاهش سطح و دامنه تنش در منطقه» به‌ویژه میان حزب‌الله لبنان و اسرائیل تلاش خواهد کرد.

رییس‌جمهوری فرانسه همچنان پیشنهاد ازسرگیری «مذاکرات صلح» برای ایجاد کشور مستقل فلسطین برابر التزام کشورهای منطقه به «امنیت اسرائیل» را مطرح می‌کند.

کاخ الیزه اعلام کرده که برای پیشبرد این اهداف، احتمالا مکرون با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی؛ ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن؛ عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و شماری از رهبران کشورهای خلیج دیدار خواهد کرد.

با این حال جو بایدن، رییس جمهوری امریکا اولاف شولتز، صدراعظم آلمان ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا به اسرائیل سفر کرده‌اند.

 

Related Articles

Back to top button