افغانستانگزارش ویژه

گروهی از خبرنگاران: فساد نهادهای حامی رسانه‌ها تحت بررسی قرار گیرند

بیان‌نیوز

گروهی از خبرنگاران در کابل موسوم به «حرکت اعتراضی خبرنگاران افغانستان» از وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌خواهند که سوءاستفاده‌ی نهادهای به اصطلاح حامی رسانه‌ها به‌نام خبرنگاران را جلوگیری کند.

سیدمحمد رقیب فیاض، یکی از خبرنگاران، نهادهای حامی رسانه‌ها را نهادهای خودخوانده می‌داند و می‌گوید که آن‌ها در غیاب خبرنگاران به‌منظور سوءاستفاده از نام خبرنگاران، بالای سرنوشت تمامی خبرنگاران بازی می‌کنند.

فیاض با بیان این‌که خبرنگاران این‌گونه نهادها از مشروعیت برخوردار نیستند، از وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان خواست که جواز فعالیت نهادهایی‌که از خبرنگاران نمایندگی نمی‌کنند، را لغو و اجازه ندهند تا عده‌ای از افراد استفاده‌جو از نام خبرنگاران سوءاستفاده کنند.

این خبرنگاران همچنان از نهادهای امدادرسان بین‌المللی نیز خواست که دیگر نهادهایی‌که از خبرنگاران افغانستان نمایندگی نمی‌کنند، را به عنوان جامعه‌ای رسانی و خبرنگاران افغانستان به‌رسمیت نشناسند، زیرا یکی از دلایل اصلی وضعیت بد اقتصادی کنونی خبرنگاران، همین نهادهای غیرمشروع است هستند.

از سوی هم، شمار دیگری از خبرنگاران معترض بیان می‌کنند که مسوولان نهادهای حامی رسانه‌ها در کابل به هیچ یکی از خبرنگاران کابل پاسخ‌گو نیستند.

محمدعارف بیات، یکی دیگری از این خبرنگاران می‌گوید: «نهادهای به‌نام حامی خبرنگاران نزد اعضای حرکت دادخواهی افغانستان مشروعیت قانونی ندارند، زیرا هیچ‌گونه خدمات عرضه نکرده و به هیچ یکی از سوالات قانونی ما پاسخ قناعت‌بخش نمی‌دهند.»

او همچنان از سازمان‌های بین‌المللی خواست که دیگر به‌نام حمایت از خبرنگاران افغانستان با نهادهای به اصطلاح حامی رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان کمک نکنند و در عین حال، عضویت این نهادها را تعلیق نمایند.

بیات و شمار دیگری از خبرنگاران، خواستار ایجاد چتر واحد و پاسخ‌گو برای رفع مشکلات خبرنگاران افغانستان شد.

در همین حال سیدمهدی حسینی، یکی دیگری از خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های یک سال اخیر حرکت دادخواهی خبرنگاران افغانستان می‌گوید که طی یک سال گذشته، این حرکت طی یک سال گذشته بارها صدای دادخواهی خود را بلند کرده و خواستار توقف سوءاستفاده‌گری این نهادها از نام خبرنگاران شده‌اند.

وی همچنان از وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که پرونده‌ی نهادهای به اصطلاح حامی رسانه‌ها و خبرنگاران را تحت کار قرار داده و آن‌ها را در قبال خبرنگاران پاسخ‌گو قرار دهند.

 

 

Related Articles

Back to top button