افغانستانسیاسی

مجاهد: تا زمانی‌که امارت اسلامی به‌رسمیت شناخته نشود، ملزم به رعایت قوانین سازمان ملل نیستیم

بیان‌نیوز

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست کابل در اظهاراتی افزوده، تا زمانی‌که امارت اسلامی از سوی سازمان ملل‌متحد به‌رسمیت شناخته نشود، ملزم به رعایت قوانین این سازمان نخواهد بود.

مجاهد این اظهارات را روز دوشنبه(۲۹ عقرب) در مصاحبه با طلوع‌نیوز مطرح کرده و تاکید ورزیده است که اگر امارت اسلامی از سوی سازمان ملل‌متحد به‌رسمیت شناخته شود، موضوعاتی که در تضاد با قوانین اسلامی باشند، هم نخواهد پذیرفت.

سخن‌گوی حکومت سرپرست کابل افزوده است: «تاهنوز امارت اسلامی افغانستان به‌رسمیت شناخته نشده است، پس کدام التزامی هم در برابر قانون آن‌ها نداریم و زمانی‌که هم به‌رسمیت شناخته شویم به تمام قانون‌ها و نورم‌هایی‌که در تضاد با شریعت اسلامی نباشند، پای‌بند هستیم.»

او با اشاره به حضور نماینده‌ی امارت اسلامی در سازمان ملل، افزوده که افغانستان نیز همانند کشورهای دیگر باید عضویت داشته باشد و حق مردم در این سازمان داده شود.

با این حال، از حاکمیت مجدد امارت اسلامی بر افغانستان نزدیک به سه سال می‌گذرد و تاهنوز سازمان ملل‌متحد به‌رسمیت نشناخته است.

موضوعات حقوق بشری، سرکوب زنان، منع آموزش و سایر موارد دیگر از موانعی هستند که مانع به‌رسمیت‌شناسی امارت اسلامی شده است.

شماری از کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده همواره اعلام کرده، تا زمانی‌که حکومت سرپرست کابل موضوعات حقوق بشری را رعایت نکند، عادی‌سازی روابط با امارت اسلامی صورت نخواهد گرفت.

 

Related Articles

Back to top button