افغانستانامنیت

اسماعیل خان در تاجیکستان: امیدوارم که کشورهای منطقه زمینه‌ی گفت‌وگوهای گروه‌ها را فراهم کند

بیان‌نیوز

امیر اسماعیل خان، یکی از رهبران جهادی و عضو جبهه‌ی مقاومت ملی در یازدهمین کنفرانس امنیتی هرات، ابراز امیدواری کرده که کشورهای منطقه زمینه‌ی گفت‌وگوها را میان گروه‌های افغانستان فراهم کند.

یازدهمین کنفرانس امنیتی هرات با عنوان «بازخوانی افغانستان – راهکارهای متفاوت» امروز دوشنبه(۶ قوس) در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شده است.

در این کنفرانس که شماری از چهره‌های مخالف امارت اسلامی حضور دارند، برای دو روز وضعیت افغانستان را تحت بحث و بررسی قرار می‌دهند.

از امارت اسلامی در این کنفرانس دعوت صورت گرفته، اما نماینده‌ی آن حضور نیافته است.

اسماعیل خان در حاشیه‌ی این نشست گفت که کشورهای منطقه اختلاف و یا دشمنی‌که با امریکایی‌ها داشتند، نمی‌خواستند که در افغانستان حضور داشته باشند و برای همین، این کشور تقریبا به قربانگاه مبدل شد.

او به رسانه‌ها افزود که کشورهای منطقه با دیدگاه دشمنی با امریکا، به نحوی با امارت اسلامی با نرمش رفتار می‌کردند.

این رهبر جهادی همچنان تصریح کرد که حالا شرایط افغانستان فرق کرده و خطرات بیشتر متوجه منطقه خواهد بود، نه جهان و انتظار می‌رود که کشورهای منطقه‌ای متوجه شوند، زیرا دامنه‌ی خطرات به منطقه نیز خواهد رسید.

اسماعیل خان از کشورهای منطقه خواست که زمینه‌ی گفت‌وگوها را فراهم کند؛ هرچند این گفت‌وگوها نتیجه‌ای نخواهد داشت، اما دیدگا‌ها را برای جامعه‌ی جهانی آماده می‌سازد که مردم افغانستان از وضعیت راضی نیستند.

مسوولان حکومت سرپرست کابل تاهنوز در مورد این نشست واکنشی نشان نداده‌اند.

با این حال، اسماعیل خان با سقوط شهر هرات به دست نیروهای امارت اسلامی بازداشت شده بود، اما بدون هیچ‌گونه آسیبی، او آزاد شد و به سمت ایران رفت.

Related Articles

Back to top button