جهان

گوترش در نشست شورای امنیت: به‌دلایل انسانی ادامه‌ی آتش‌بس در نوار غزه نیاز است

بیان‌نیوز

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل‌متحد می‌گوید که ساکنان نوار غزه با وجود امیدواری‌ها به تمدید آتش‌بس میان حماس و اسرائیل، درحال تجربه‌ی فاجعه بزرگ انسانی هستند و خواهان برقراری آتش‌بس بشردوستانه واقعی هستند.

گوترش این اظهارات را روز چهارشنبه(۸ قوس) در نشست شورای امنیت سازمان ملل‌متحد مطرح کرده و افزوده که به‌دلایل انسانی ادامه‌ی آتش‌بس در نوار غزه نیاز است.

او گفت: «مذاکرات فشرده‌ای برای تمدید آتش‌بس در غزه درحال انجام است و ما به شدت از این تلاش‌ها استقبال می‌کنیم، اما معتقدیم که به‌دلایل انسانی به آتش‌بس واقعی نیاز است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد، تصریح کرد که قوانین بین‌المللی، حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی را وادار می‌کند که همه‌ی گروگان‌ها را آزاد کنند.

از سوی هم، تعدادی از وزرای خارجه کشورهای جهان در این نشست شورای امنیت بر اهمیت تبدیل آتش‌بس موقت غزه به توقف دایمی جنگ تاکید کردند.

وانگ یی، وزیر خارجه‌ی چین تاکید کرد که این وقفه بشردوستانه در جنگ غزه باید سرآغاز مذاکراتی بر سر برقراری یک آتش‌بس دائمی باشد.

وزیر خارجه چین که ریاست جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده داشت، در مورد مسأله فلسطین گفت:«باید با تدابیر سخت‌گیرانه‌تری از غیرنظامیان محافظت شود و این خط قرمز است.»

وانگ یی، مخالفت خود را با کوچاندن اجباری ساکنان نوار غزه اعلام کرد و افزود: «بر اعتراض خود علیه مجازات دسته‌جمعی و هدف گرفتن ساکنان غزه تاکید می‌کنیم و با کوچاندن اجباری آنها از این باریکه مخالفیم.»

 

Related Articles

Back to top button