افغانستانسیاست

مخالفت طالبان با قطع‌نامه شورای امنیت: تعیین نماینده‌ی ویژه برای افغانستان ضرورت نیست

بیان‌نیوز – وزارت خارجه‌ی طالبان به تصویب قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل‌متحد واکنش نشان داد و تعیین نماینده‌ی ویژه برای افغانستان در زمینه‌ی حقوق بشر و جنسیت را غیر ضروری دانست.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه شامگاه شنبه(۹ جدی) در پلتفرم ایکس نوشته که تعیین یک نمانده‌ی ویژه اضافی برای افغانستان با حضورداشت یوناما غیرضرور است.

بلخی در ایکس نوشته است: «حکومت افغانستان بار دیگر تاکید می‌کند که تعیین یک نماینده‌ی ویژه اضافی برای افغانستان در حضور ماموریت ویژه سازمان ملل‌متحد غیرضروری تلقی می‌شود، زیرا واقعیت‌های میدانی نشان می‌دهد که افغانستان کشور درگیر منازعه نیست.»

سخن‌گوی وزارت خارجه همچنان افزوده که هم‌اکنون یک حکومت مرکزی در قدرت است که می‌تواند از منافع کشور محافظت و به تعهدات خود عمل کند و توانایی مدیریت مسایل را از طریق سازوکارهای دوجانبه و چند جانبه دارد.

او خاطرنشان ساخت که تعیین نمایندگان ویژه نه تنها هیچ منازعه‌ای را در تاریخ معاصر افغانستان و جهان حل نکرده‌اند، بلکه با تحمیل نسخه‌های خارجی، وضعیت را پیچیده‌تر کردند.

وزارت خارجه‌ی طالبان از سازمان ملل‌متحد خواسته است،‌ هر تصمیمی‌که مربوط به افغانستان گرفته می‌شود، باید واقعیت‌های کنونی را در نظر بگیرد و تحت تاثیر هیچ طرفی قرار نگیرد.

روز گذشته، قطع‌نامه‌ای در مورد افغانستان با ۱۳ رای موافق و دو رای ممتنع کشورهای چین و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل‌متحد به تصویب رسید.

این قطع‌نامه از سازمان ملل‌ خواسته که با مشورت اعضای این شورا، بازیگران مرتبط با افغانستان به‌خصوص طالبان، نمایندگان زنان، جامعه مدنی و نمایندگان کشورهای منطقه، یک نماینده‌ی ویژه در امور حقوق بشر و جنسیت برای افغانستان تعیین شود.

 

Related Articles

Back to top button