افغانستانامنیت

وزیر دفاع طالبان: شهروندان تاجیکستانی و پاکستانی در حملات مختلف تروریستی دست داشتند

بیان‌نیوز – مولوی محمدیعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان روز یک‌شنبه(۱۰ جدی) در یک نشست خبری در کابل گفت که ده‌ها شهروند تاجیکستانی و پاکستانی در حملات مختلف تروریستی در داخل افغانستان دست داشتند.

او که در پایان سال میلادی صحبت می‌کرد، اوضاع امنیتی افغانستان را در ۱۲ ماه اخیر گزارش داد و تاکید ورزید که در این مدت ده‌ها شهروند تاجیکستانی از سوی نیروهای امارت اسلامی کشته و صدها نفر دیگرشان بازداشت شده‌اند.

وزیر دفاع همچنان با اشاره به اتباع پاکستانی، آمار داده که بیش از ۲۰ شهروند پاکستانی در کشته شده و صدها نفر دیگرشان‌که در رویدادهای مختلف امنیتی دخیل بودند، در بازداشت هستند.

آقای مجاهد از کشورهای همسایه خواست که مرزهای زمینی و هوایی خود را نظارت کنند.

هم‌زمان با تشدید تنش‌های کابل – اسلام‌آباد بر سر موضوع تحریک طالبان پاکستانی، گزارش شده است که ملاشیرین آخوند، والی قندهار در اوایل ماه آینده‌ی میلادی با مقام‌های پاکستانی در اسلام‌آباد دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

براساس گزارش روزنامه‌ی دان پاکستان، هدف از سفر این مقام بلندپایه‌ی طالبان به اسلام‌آباد، کاهش تنش‌های دو کشور دانسته شده است.

در یک سال اخیر، میزان فعالیت‌های تحریک طالبان پاکستانی در بخش‌های مختلف این کشور افزایش یافته و مقام‌های پاکستانی، مدعی هستند که تی‌تی‌پی با استفاده از خاک افغانستان به ناامنی‌ها دامن می‌زند؛ ادعایی‌که از سوی امارت اسلامی افغانستان همواره رد شده است.

 

Related Articles

Back to top button