اجتماعیافغانستان

گزارشگران بدون مرز: افغانستان، روسیه و ویتنام خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران هستند

بیان‌نیوز – سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه‌ی خود، افغانستان،‌ روسیه و ویتنام را خطرناک‌ترین کشورها برای خبرنگاران عنوان کرد.

این گزارش که روز یک‌شنبه(۱۰ جدی) منتشر شده، در آن آمده که در سال ۲۰۲۳، بیش از ۲۰ خبرنگار از سوی نیروهای طالبان بازداشت شدند و سه خبرنگار هنوزهم در زندان به‌سر می‌برند.

به گفته‌ی این گزارش، پس از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، رسانه‌های مستقل به‌شدت تحت اعمال فشار قرار گرفتند و تعدادی از خبرنگاران به اتهام‌های مختلف بازداشت شدند.

مسوولان حکومت سرپرست کابل تاهنوز در مورد گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز واکنشی نشان نداده‌اند؛ اما پیشتر از آن، ذبیح‌الله مجاهد گفته بود که رسانه‌های خاطی، تنبیه می‌شوند.

در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز همچنان آمده است که خبرنگاران در کشورهای ویتنام و روسیه با سرکوب و زندان مواجه هستند.

در گزارش آمار داده شده که در سال ۲۰۲۳ میلادی بیش از ۴۰ خبرنگار زندانی شدند و ۳۶ نفر آن‌ها هنوزهم زندانی هستند که برای عده‌ای آن‌ها تا هشت سال زندان محکوم شده‌اند.

بربنیاد این گزارش، در روسیه فضای خصمانه‌ای نسبت به خبرنگاران حاکم شده است و در یک سال اخیر میلادی ۳۴ خبرنگاران بازداشت شدند که ۲۹ نفر آن‌ها هنوزهم در بازداشت هستند.

با این حال، آمار مجموعی سازمان گزارشگران بدون مرز نشان می‌دهد که در سال ۲۹۲۳ میلادی، ۷۷۹ خبرنگار در ماه‌های مختلف این سال، زندان را تجربه کردند.

براساس این گزارش، از میان آمارهای فوق، ۵۴۷ خبرنگار در ۴۵ کشور جهان هنوزهم زندانی هستند.

 

Related Articles

Back to top button