افغانستانزنان و حقوق بشرگزارش ویژه

وزیر امر بالمعروف طالبان: یوناما گزارش‌های خود را قبل از نشر با ما شریک کند

سیدمهدی حسینی

بیان‌نیوز – هم‌زمان با واکنش‌های گسترده در پی بازداشت دختران از سوی نیروهای امنیتی طالبان، خالد حنفی، سرپرست وزارت امر به بالمعروف واکنش نشان داده و انتشار برخی گزارش‌ها را دور از واقعیت دانسته است.

سرپرست این وزارت روز شنبه(۲۳ جدی) در یک مراسم که در کابل برگزار شده بود، در سخنرانی خود، مشخص از دفتر معاونت سازمان ملل‌متحد(یوناما) یاد کرد و انتشار گزارش‌های این نهاد را یک‌جانبه و دور از واقعیت عنوان کرد.

آقای حنفی از یوناما خواسته است که گزارش‌های خود را قبل از نشر با این وزارت در جریان بگذارد.

یوناما اخیرا با انتشار گزارشی، ادعا کرده که از بازداشت دختران به‌اتهام بدحجابی از ولایت‌های کابل و دایکندی نگرانی است و این نهاد افزوده که درحال بررسی اتهامات مربوط به بدرفتاری و بازداشت غیرقانونی است و این‌که جوامع اقلیت‌های مذهبی و قومی به‌طور نامتناسبی تحت تاثیر عملیات اجرایی قرار می‌گیرند.

این نهاد بین‌المللی در گزارش خود همچنان تصریح کرده که دختران و زنان برای اطمینان از آزادی، یک محرم یا سرپرست مرد، ملزم به امضای نامه‌ای است که ضمانت اجرای آینده را تضمین می‌کند؛ وگرنه مجازات می‌شود.

در این گزارش به نقل از روزا اوتنبایوا، رییس یوناما آمده است: «توقیف‌ها بدنامی بزرگی را به همراه دارد که زنان افغان را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد. این امر اعتماد عمومی را همچنان از بین می‌برد.»

هم‌زمان با این، حامد کرزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان امروز با رییس یوناما در کابل نیز دیدار کرده است.

دفتر مطبوعاتی کرزی در خبرنامه‌ای افزوده که در این دیدار پیرامون وضعیت جاری افغانستان، وضعیت دختران، بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها بر روی دختران صحبت صورت گرفته است.

آقای کرزی همچنان بار دیگر بر ضرورت تفاهم ملی برای عبور از بحران جاری تاکید ورزیده است.

 

Related Articles

Back to top button