افغانستانسیاست

مقام ارشد طالبان: تی‌تی‌پی در افغانستان جای ندارد

بیان‌نیوز – هم‌زمان با تشدید تنش‌ها میان کابل – اسلام‌آباد، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی حکومت طالبان می‌گوید که تحریک طالبان پاکستانی(تی‌تی‌پی) در افغانستان جای ندارد.

معاون سیاسی طالبان این اظهارات را در دیدار با پال کلومان بکر، شارژدافیر ناروی برای افغانستان مطرح کرده است.

در خبرنامه‌ی ارگ آمده است که این دیدار روز پنج‌شنبه(۵ دلو) صورت گرفته است.

مولوی عبدالکبیر افزوده که طالبان به‌شمول امریکا و کشورهای اروپایی با تمام کشورها و به‌خصوص همسایگان خواستار مناسبات برمبنای احترام متقابل است.

این مقام ارشد طالبان تاکید ورزید که امنیت سراسری در افغانستان تامین شده، هیچ‌کسی اجازه‌ ندارد که از خاک افغانستان علیه کسی استفاده کند.

او به صراحت بیان کرد که تی‌تی‌پی در افغانستان جای ندارد و همچنان در ادامه گفت که داعش به‌ عنوان دشمن بشریت سرکوب شده است.

مولوی عبدالکبیر از ناروی و سایر کشورهای اروپایی خواست که سفارت‌های‌شان را در کابل بازگشایی و به فعالیت‌های‌شان ادامه دهند.

آموزش دختران در افغانستان

شارژدافیر ناروی برای افغانستان در دیدار با این مقام ارشد طالبان، خواستار آموزش دختران و فراهم‌ نمودن زمینه‌ی کار برای زنان شده است.

این دیپلمات ناروی افزوده که با وجود بحران‌های جاری، اما جهان افغانستان را فراموش نکرده و در این رابطه، در دوحه نشست بین‌المللی برگزار می‌شود.

اما معاون سیاسی حکومت طالبان با اشاره به آموزش دختران افزوده که نظام کنونی افغانستان مخالف آموزش زنان و دختران نیست و در این رابطه، کمیته‌ ویژه کار می‌کند تا زمینه‌ی آموزش برای دختران فراهم شود.

روز گذشته(۲۴ جنوری) روز جهانی آموزش بود. سازمان‌های بین‌المللی از جمله یوناما، تداوم ممنوعیت آموزش را نگران‌کننده خواند و تاکید ورزید که این چالش، افغانستان را در انزوا نگه می‌دارد.

با روی کار آمدن طالبان در افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم از آموزش منع شدند.

 

Related Articles

Back to top button