افغانستانسیاسی

نشست منطقه‌ای کابل؛ متقی: طرح‌های سازمان ملل جز جنگ و بی‌ثباتی نتیجه‌ای نداشته است

بیان‌نیوز – امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان در نشست «ابتکار همکاری منطقه‌ای» افزوده که طرح‌های سازمان ملل‌متحد که در جریان کار فرستاده‌های مختلف ارایه شده، جز جنگ، بی‌ثباتی و اشغال افغانستان، دیگر نتیجه‌ای نداشته است.

نشست ابتکار همکار منطقه‌ای عصر روز دوشنبه(۹ دلو) به میزبانی طالبان در کابل برگزار شد و در این نشست نمایندگان دیپلماتیک کشورهای منطقه اشتراک کرده‌اند.

سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان در آٰغاز این نشست سخنرانی کرد و گفت که هدف از برگزاری این نشست، بحث و گفت‌وگو برای شکل‌گیری روایت منطقه‌محور برای تعامل سازنده با افغانستان و کشورهای منطقه است.

او در بیانیه‌ی خود افزود: «امارت اسلامی افغانستان به منافع، انتخاب‌ها، ساختارهای حکومتی و مدل‌های توسعه دیگران احترام دارد و در مقابل از دیگران نیز توقع دارد که به منافع، انتخاب‌ها، مدل‌های حکومت‌داری و توسعه افغانستان احترام بگذارد.»

آقای متقی با اشاره به چگونگی تعیین یک نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان افزوده که طرح‌های این نهاد جز ویرانی، جنگ و بی‌ثباتی، نتیجه‌ دیگری برای این کشور نداشته است.

این مقام طالبان بار دیگر با تعیین نماینده‌ی ویژه از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد مخالفت کرد و گفت در موجودیت یوناما نیاز به نماینده‌ی ویژه دیگر نیست.

سرپرست وزارت خارجه‌ی طالبان از سفرای کشورهای منطقه خواست که واقعیت‌های عینی افغانستان را در نشست دوحه که به میزبانی سازمان ملل برگزار می‌شود، بازتاب دهند.

قرار است که ۱۸ و ۱۹ فبروری ماه آینده نشست نمایندگان ویژه کشورهای و سازمان‌های منطقه‌ای در دوحه به میزبانی دبیرکل سازمان ملل برگزار شود.

از نماینده‌ی طالبان نیز در این نشست دعوت شده است.

Related Articles

Back to top button