افغانستانزنان و حقوق بشر

دیدبان حقوق بشر: جامعه‌ی جهانی باید بپذیرد که مبارزه‌ی زنان افغانستان برای حقوق زنان جهان است

بیان‌نیوز – هیدر بار، معاون بخش حقوق زنان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که درحال حاضر، زنان و دختران افغانستان نه تنها برای احیای حقوق خودشان، بلکه برای حقوق زنان و دختران جهان مبارزه می‌کنند.

خانم بار در مطلبی‌که از سوی مجله‌ی «جورج تاون» منتشر شده، از جامعه‌ی جهانی خواسته است که در کنار زنان و دختران افغانستان بی‌ایستند، زیرا سرنوشت زنان افغانستان، تعیین‌کننده‌ی سرنوشت زنان جهان است.

او در ادامه با اشاره به روابط دیپلماتیک جهان با طالبان گفته که این روابط در حالی تقویت و گسترش می‌یابد که زنان افغان به‌طور گسترده‌ای محدود می‌شوند، هویت، آموزش، رویاها و مشارکت‌شان را در جامعه‌ی افغانستان از دست می‌دهند.

به گفته‌ی خانم بار، این تعامل یا روابط دیپلماتیک جهان با طالبان، نمایش بی‌رحمانه‌ای است که نشان می‌دهد، چقدر حقوق زنان و دختران در هرجایی ناپایدار است.

هیدر بار

معاون بخش حقوق زنان دیدبان حقوق بشر در حالی به این مطلب می‌پردازد که قرار است در روزهای نزدیک، نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان به میزبانی سازمان ملل‌متحد در دوحه برگزار شود.

با این حال، حکومت سرپرست طالبان، موضوع زنان و دختران را موضوع داخلی افغانستان می‌دانند و از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی می‌خواهد که در این مورد مداخله نکنند.

شمار زیادی از فعالان حقوق بشر و مدافعان حقوق بشر از سازمان ملل‌متحد خواسته‌اند که در این نشست از نمایندگان زنان افغانستان دعوت صورت گیرد و صدای زنان و دختران این کشور را بازتاب دهند.

هنوز مشخص نشده که آیا از فعالان حقوق زن در این نشست دعوت صورت خواهد گرفت یا خیر.

Related Articles

Back to top button