افغانستانسیاست

هماهنگ‌کننده‌ی ویژه سازمان ملل برای افغانستان: هیچ‌کسی در تلاش فروپاشی طالبان نیست

بیان‌نیوز – فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده‌ی ویژه سازمان ملل‌متحد برای افغانستان می‌گوید که نه تنها هیچ‌کسی در تلاش فروپاشی طالبان نیست؛ بلکه همه می‌خواهند تا طالبان با جامعه‌ی جهانی وصل شود.

او این اظهارات را در دیدار با مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی حکومت طالبان مطرح کرده است. این دیدار روز سه‌شنبه(۱۷ دلو) صورت گرفته است.

در خبرنامه‌ی ارگ به نقل از هماهنگ‌کننده‌ی ویژه سازمان ملل آمده که او(اوغلو) می‌خواهد روابط میان افغانستان و جهان گسترش یابد.

به گفته‌ی این مقام سازمان ملل، جامعه‌ی جهانی به‌شمول امریکا و کشورهای اروپایی علاقه‌مند است تا با طالبان روابط را آغاز و همکاری کنند.

اوغلو با بیان این‌که طالبان به بعضی از قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی متعهد باشد، تاکید ورزید که افغانستان برای منطقه و جهان مهم است، زیرا امنیت این کشور به معنای امن و ثبات منطقه است.

وی با اشاره به نشست دوحه که تا روز آینده به میزبانی سازمان ملل برگزار خواهد شد، افزود که در این نشست پیرامون افغانستان تصامیم خوبی گرفته خواهد شد و پس از این نشست در روابط افغانستان با جهان تغییرات مثبت شکل خواهد گرفت.

او به وضوح بیان کرد که هیچ‌کسی در تلاش فروپاشی طالبان نیست، بلکه همه تلاش دارند تا طالبان با جامعه‌ی جهانی وصل شود.

از سوی هم، معاون سیاسی طالبان گفته که نظام کنونی افغانستان با تعیین نماینده‌ی ویژه برای افغانستان مخالف است.

این مقام طالبان تصریح کرده که با موجودیت نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) تعیین نماینده جدید برای صلح نیاز نخواهد بود.

مولوی عبدالکبیر در ادامه گفته که بحث‌ها در مورد اشتراک هیات طالبان در نشست دوحه آغاز شده و نیز، انتظار می‌رود که در این نشست، در راستای بازسازی افغانستان، کمک‌های بشری و دور ساختن تعزیرات از سیستم بانکی، گام‌های عملی برداشته شود.

نشست نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان در ۱۸ و ۱۹ فبروری به میزبانی سازمان ملل در دوحه پایتخت قطر برگزار می‌شود و دراین نشست، از نمایندگان طالبان نیز دعوت شده است.

 

Related Articles

Back to top button