اجتماعیافغانستان

بایدن برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان به ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه دستور داد

بیان‌نیوز – جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا در نامه‌ای به کانگرس ایالات متحده، خاطرنشان ساخته است که با وجود بحران انسانی در افغانستان، بدون کمک‌های امریکا احتمال فروپاشی اقتصادی این کشور وجود دارد.

این نامه که در ویبسایت کاخ سفید منتشر شده، در آن تصریح شده که بحران انسانی و مشکلات اقتصادی، تهدید غیرعادی و فوق‌العاده برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده خواهد بود.

بایدن همچنان به تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان براساس فرمان اجرایی که در یازدهم فبروری صادر شده، تاکید ورزیده است.

رییس‌جمهوری امریکا در یازدهم فبروری سال ۲۰۲۲، فرمان اجرایی را صادر کرد که براساس آن، هفت میلیارد دالر از دارایی‌های مسدودشده‌ی افغانستان در امریکا، زمینه را برای کمک‌های بشردوستانه و ایجاد یک صندوق امانت برای جبران خسارت قربانیان یازدهم سپتامبر فراهم می‌کند.

از سوی هم ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت طالبان بار دیگر به مسدود ماندن دارایی‌های افغانستان توسط ایالات متحده واکنش نشان داده است.

مجاهد در یک نوار صوتی‌که از طریق تلویزیون ملی افغانستان منتشر شده، افزوده است که ادامه‌ی انسداد دارایی‌های افغانستان در سال جاری میلادی، خلاف اصول و یک اقدام ظالمانه است.

 

Related Articles

Back to top button