افغانستانسیاسی

دوحه دوم؛ تمرکز کشورهای منطقه و جهان با محوریت افغانستان

بیان‌نیوز – با نزدیک شدن برگزاری نشست دوحه دوم به میزبانی سازمان ملل‌متحد، نمایندگان شماری از کشورها از جمله ایران و امریکا در مورد این نشست موقف‌شان را مطرح کرده‌اند.

میتو میلفر، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا روز سه‌شنبه(۲۴ دلو) به وقت محلی در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که تام وست، نماینده‌ی ویژه امریکا برای افغانستان و رینا امیری، نماینده‌ی ویژه این کشور برای زنان و حقوق بشر در نشست دوحه اشتراک خواهند کرد.

به گفته‌ی میلر، ایالات متحده از درخواست قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل‌محد مبنی بر تعیین نماینده‌ی ویژه برای افغانستان حمایت می‌کند و از دبیرکل این سازمان می‌خواهد که هرچه سریع‌تر این نماینده را تعین و معرفی کند.

او افزود که تعیین نماینده‌ی ویژه از سوی سازمان ملل، هماهنگی‌های بین‌المللی در مورد افغانستان را بیشتر خواهد کرد.

هم‌زمان با این حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده‌ی ویژه رییس‌جمهوری ایران برای افغانستان تاکید ورزید که حکومت طالبان برای حضور در نشست دوحه، شرایطی خود را دارد؛ اما قمی توضیحات بیشتری در این مورد ارایه نکرده است.

قمی بامداد امروز چهارشنبه(۲۵ دلو) در پلتفرم ایکس نوشته است: «فرصت خوبی است تا معلوم شود گزاره‌یافتن راه منصفانه برای تعاملی‌که ذیل اهداف نشست آمده چه میزان جدی است؟»

او همچنان در ادامه نوشته است که اگر مسیر کمیته‌ی تماس منطقه‌ای مورد توجه قرار گیرد و راه تعامل دنبال گردد، جهان و منطقه با افغانستان با ثبات روبرو خواهد شد.

با این حال، نشست دوحه دوم در ۱۸ و ۱۹ ماه جاری میلادی با اشتراک نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان به میزبانی سازمان ملل‌متحد برگزار خواهد شد.

در این نشست، هیات حکومت طالبان نیز اشتراک خواهد کرد، اما مسوولان حکومت کنونی کابل تاهنوز در مورد ترکیب این هیات چیزی نگفته‌اند.

 

Related Articles

Back to top button