افغانستانزنان و حقوق بشر

سمیرا حمیدی: خلیل‌زاد در کانگرس امریکا یک بار دیگر منافق بودن خود را ثابت ساخت

بیان‌نیوز – سمیرا حمیدی، مسوول بخش افغانستان در سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به بحث خلیل‌زاد در کمیته‌ی روابط خارجی کانگرس امریکا، افزوده که این بحث، بار دیگر منافق بودن او را ثابت ساخت.

خانم حمیدی، شامگاه پنج‌شنبه(۲۶ دلو) در پلتفرم ایکس نوشته که اگر اشرف غنی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان در کشور می‌ماند یا نمی‌ماند؛‌اما افغانستان اول سپتامبر ۲۰۲۱ تسلیم طالبان می‌شد.

او با بیان این‌که تسلیم‌دهی افغانستان جز توافق‌نامه دوحه بود، خاطرنشان ساخت که این کشور(افغانستان) برای ترامپ و بایدن یک بازی سیاسی بود و براین اساس، این توافق‌نامه هیچ ضمانتی برای عدالت، حقوق بشر، حقوق زنان و دختران نداشت.

این مسوول سازمان عفو بین‌الملل در ادامه تصریح کرد که ایالات متحده در حال حاضر هم اهمیتی به حقوق زنان و دختران افغانستان قایل نیست، فقط شعار می‌دهد.

سمیرا حمیدی خطاب به زنان و دختران افغانستان تاکید کرد که از تام ویست و رینا امیر، مقام‌های امریکایی که قرار است در نشست دوحه دوم اشترا کنند، انتظاری نداشته باشند.

با این حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی پیشین امریکا برای افغانستان در جلسه استماعیه‌ی کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا اظهار کرد که طالبان از حضور زنان در کابینه‌‌شان وعده داده بودند.

از جانب دیگر، نشست دوحه دوم که قرار است تا دو روز دیگر با اشتراک نمایندگان ویژه‌ی کشورها برای افغانستان به میزبانی سازمان ملل‌متحد برگزار شود، در این نشست تام ویست نماینده‌ی امریکا برای افغانستان و رینا امیری، نماینده‌ی این کشور برای زنان و حقوق بشر افغانستان اشتراک خواهند کرد.

 

 

Related Articles

Back to top button