افغانستانزنان و حقوق بشرگزارش ویژه

گزارش یوناما: ۵۷ درصد زنان وقتی بدون محرم از منزل بیرون شوند، می‌ترسند

رضوانه حسینی

بیان‌نیوز – گزارش تازه‌ی دفتر معاونت سازمان ملل‌متحد در کابل(یوناما) نشان می‌دهد که ۵۷ درصد زنان هنگام بیرون شدن از منزل بدون محرم، از رفتار طالبان می‌ترسند.

گزارش یوناما روز جمعه(۲۷ دلو) منتشر شده و این گزارش از ۷۴۵ زن در ۳۴ ولایت افغانستان تهیه شده است.

در گزارش این نهاد آمده است که ۷۰ درصد زنان در افغانستان از آزار و اذیت طالبان هراس دارند و در عین حال، اجرای دستور طالبان مبنی بر رعایت حجاب مورد نظر، آزار و اذیت در فضای عمومی را بیشتر کرده است.

براساس این گزارش، به‌دلیل فشارهای اجتماعی و دستورات طالبان مبنی بر حفظ ناموس، مردهای خانواده‌ها درحال حاضر به مجریان قانون مبدل شده‌اند.

در گزارش یوناما بیان شده که ۵۷ درصد زنان گفته‌اند که وقتی بدون مححرم از خانه بیرون شوند، احساس ترس و ناامنی می‌کنند.

همچنان در گزارش آمار داده شده که ۴۴ درصد زنان زمانی‌که از منازل‌شان با محرم بیرون می‌شوند، احساس امنیت می‌کنند و ۴۷ درصد دیگر آن‌ها تا حدودی.

۲۸ درصد زنان مخالف به‌رسمیت‌شناسی طالبان

در بخشی از این گزارش به چگونگی به‌رسمیت‌شناسی طالبان پرداخته شده و دیدگاه زنان در این مورد در گزارش درج شده است. ۶۷ درصد زنان در این گزارش گفته‌اند که رسمیت‌شناسی طالبان تاثیر قابل توجهی بر زندگی آن‌ها خواهد داشت.

بربنیاد گزارش یوناما، رسمیت دادن به طالبان ممکن است که نقض حقوق زنان را تشدید و خطر تقویت و گسترش محدودیت‌های موجود توسط طالبان را بیشتر کند.

همچنان ۳۲ درصد زنان باورمند است که به‌رسمیت‌شناسی طالبان پس از لغو تمامی محدودیت‌ها علیه زنان و دختران صورت گیرد، ۲۵ درصد دیگر هم پس از لغو محدودیت‌های خاص و ۲۸ درصد دیگر هم اظهار کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی، نباید طالبان به‌رسمیت شناخته شوند.

طبق گزارش یوناما، تعدادی از زنان با نگرانی از جامعه‌ی بین‌المللی خواسته‌اند، تا زمانی‌که حقوق بشری آن‌ها احیا نشده، طالبان را به‌رسمیت نشناسند.

مسوولان حکومت سرپرست طالبان تاهنوز در مورد این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

این گزارش درست درحالی منتشر می‌شود که فردا نشست دوحه دوم با حضور نمایندگان ویژه‌ی کشورها به میزبانی سازمان ملل‌متحد برگزار می‌شود.

این نشست برای اوضاع جاری افغانستان و تعامل جامعه‌ی جهانی با طالبان حیاتی دانسته می‌شود.

 

Related Articles

Back to top button