افغانستانامنیت

نشست شورای امنیت سازمان ملل فردا در مورد افغانستان برگزار می‌شود

بیان‌نیوز – گزارش شده است که شورای امنیت سازمان ملل‌متحد فردا دوشنبه(۷ حوت) نشستی را در پشت درهای بسته با محوریت افغانستان برگزار می‌کند.

این نشست درست یک هفته پس از نشست دوحه دوم برگزار می‌شود. نشستی‌که به ابتکار سازمان ملل‌متحد برگزار شده بود و در آن نمایندگان ویژه‌ی بیش از ۲۵ کشور، نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی، فعالان حقوق زن و مدافعان حقوق بشر از افغانستان اشتراک کرده بودند.

همچنان گفته می‌شود که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل‌متحد در این نشست پیرامون نشست دوحه دوم معلومات ارایه خواهد کرد.

در نشست دوحه دوم، یک پارچگی و دیدگاه واحد در مورد افغانستان وجود نداشت. شماری از نمایندگان کشورهای غربی اعلام کردند که این نشست تعهد قوی جامعه‌ی جهانی در حمایت از مردم افغانستان را نشان داد.

از سوی دیگر، شمار دیگری از نمایندگان کشورهای منطقه نشست دوحه دوم را در عدم حضور نمایندگان طالبان، ناکام خواندند. علاوه براین، نماینده‌ی ویژه روسیه برای افغانستان از اشتراک با نمایندگان فعالان مدنی افغانستان خودداری کرد.

مقام‌های حکومت سرپرست طالبان با این‌که از سوی سازمان ملل‌متحد در نشست دوحه شده بودند، اما به‌دلیل عدم پذیرش شرایط آن‌ها، طالبان از اشتراک در این نشست خودداری کردند.

وزارت خارجه‌ی طالبان اعلام کردند که نشست دو روزه‌ی دوحه را از نزدیک تحت نظارت داشتند و این نشست کدام نتیجه‌ی ویژه را در پی نداشت.

 

Related Articles

Back to top button