جهان

بایدن: توافق آتش‌بس میان حماس و اسرائیل تا هفته آینده حاصل خواهد شد

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مدعی شده که توافق آتش‌بس میان اسرائیل و گروه حماس تا روز دوشنبه هفته‌ی آینده حاصل خواهد شد.

بایدن شب گذشته(۷ حوت) در گفت‌وگوی تلویزیونی با «ان‌بی‌سی» افزود که اسرائیل برای آتش‌بس موقت با حماس موافقت خود را نشان داده است.

رییس‌جمهوری امریکا گفت: «رمضان در راه است و اسرائیلی‌ها توافق کرده‌اند که در ماه رمضان از عملیات پرهیز کنند تا به ما برای بیرون آوردن همه‌ی گروگان‌ها زمان بدهند.»

به گفته‌ی بایدن، اسرائیل متعهد شده است که قبل از شدت حملات خود بر شهر رفح و برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، این منطقه را تخلیه کند.

او همچنان خاطرنشان ساخت که توافق آتش‌بس موقت میان دو طرف، زمینه را برای فلسطینی‌ها مبنی بر داشتن یک کشور مستقل، مساعد خواهد کرد.

در همین حال، منابع از مذاکرات بر سر آتش‌بس که در پاریس است، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که گروه حماس درحال ارزیابی پیش‌نویس طرح آتش‌بس با اسرائیل است که منجر به توقف درگیری‌ها، آزادی گروگان‌ها و اسرا خواهد شد.

به گفته‌ی منابع، براساس طرح توافق آتش‌بس در مرحله‌ی نخست گروه حماس ۴۰ گروگان اسرائیلی را آزاد خواهد کرد و در مرحله‌ی دوم، اسرائیل حدود ۴۰۰ زندانی فلسطینی را آزاد می‌کند و آن‌ها را دوباره بازداشت نخواهد کرد.

 

Related Articles

Back to top button