افغانستانزنان و حقوق بشر

نمایندگان ۱۱ کشور خواستار لغو محدودیت‌ها علیه زنان و دختران افغانستان شدند

بیان‌نیوز – نمایندگان ۱۱ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در یک بیانیه‌ی مشترک، محدودیت‌ها علیه زنان و دختران افغانستان از سوی طالبان را محکوم کردند.

بیانیه‌ مشترک این نمایندگان که روز دوشنبه(۷ حوت) منتشر شده، در آن از طالبان خواسته شده است که سیاست‌ها و فرامینی‌که زنان و دختران را سرکوب می‌کند، لغو نمایند.

این بیانیه از سوی نمایندگان کشورهای جاپان، فرانسه، اکوادور، مالت، کوریای جنوبی، سیرالئون، اسلونی، سویس، بریتانیا، امریکا و گویان صادر و در پایان آن امضا کرده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند که صلح، ثبات و پیشرفت پایدار در افغانستان زمانی محقق می‌شود که یک روند سیاسی فراگیر مبتنی بر احترام به حاکمیت قانون و حقوق بشری تمامی مردم وجود داشته باشد؛ روندی‌که در آن حقوق زنان و دختران به‌طور کامل رعایت و صدای همه‌ی افغان‌ها شنیده شوند.

به گفته‌ی نمایندگان ۱۱ کشور عضو شورای امنیت، نقش زنان در حل منازعات، ایجا صلح و واکنش‌های بشردوستانه ضروری است و مشارکت برابر زنان در انکشاف، اقتصاد و روندهای سیاسی در افغانستان حیاتی می‌باشد.

آن‌ها همچنان تاکید کردند که در قبال نقض حقوق بشر و رفتارها علیه زنان و دختران باید پاسخ‌گویی وجود داشته باشد.

این در حالی است که حکومت سرپرست طالبان همواره موقف‌گیری‌ها در قبال زنان و دختران افغانستان را مداخله در امور این کشور تلقی کرده‌اند.

مسوولان حکومت طالبان گفته‌اند که در حال حاضر حقوق زنان و دختران براساس اصول و شریعت، بیش از هر زمان دیگری تامین شده است.

Related Articles

Back to top button