افغانستانسیاسی

سفیر ایران در کابل: امیدوارم که آب هلمند تا ماه میزان به ایران برسد

بیان‌نیوز – حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در کابل ابراز امیدواری کرده است که تا ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی، حق‌آبه ایران از رودخانه هلمند به آن کشور برسد.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا که امروز چهارشنبه(۹ حوت) منتشر شده، بیان کرده که مقام‌های طالبان در قندهار نیز تاکید دارند که باید حق‌آبه ایران داده شود.

سفیر ایران در کابل همچنان افزوده که از نظر کارشناسان، بند کمال‌خان یک سد انحرافی است و در عین حال، ظرفیت این بند کم است و آب آن نیز به سمت شوره‌زار می‌رود.

قمی گفته است: «در یک سال گذشته مقام‌های طالبان به ما گفتند اشکالات سد را برطرف کردیم، اول این‌که دیواره‌ای که آب پشت سد می‌آید و از آن سرریز می‌شود، را مهار کردند. دوم این‌که درهای اصلی سد را تعمیر کردند و دیگری تسطیح زمین جلوی درهای اصلی بوده است.»

این دیپلمات ایرانی در ادامه افزود: «مساله آب یکی از موضوعات مهمی است که بین ما و افغانستان پی‌گیری می‌شود، البته مسایلی از جمله امنیت، مبارزه با تروریزم، همکاری‌های اقتصادی و تجاری، مبارزه با مواد مخدر، امنیت مرزها و صیانت از زبان فارسی و غیره نیز در دستور کار ما است و در بخش قابل توجهی از این مسایل همکاری خوبی در حال انجام است و امیدواریم مساله آب هم در یک فضای صمیمی محقق شود.»

مسوولان حکومت سرپرست کابل تاکنون در مورد این اظهارات چیزی نگفته‌اند.

گفتنی است، در یک سال اخیر روابط میان طالبان و ایران بر مساله آب پرتنش بوده است.

مقام‌های طالبان گفته‌اند که به‌دلیل خشکسالی‌های اخیر، در رودخانه‌های افغانستان آب کافی وجود ندارد.

Related Articles

Back to top button