افغانستانزنان و حقوق بشر

بنت: جامعه‌ی جهانی عادی‌سازی روابط خود با طالبان را مشروط به رعایت حقوق بشر سازند

بیان‌نیوز – ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنج‌شنبه(۱۰ حوت) گزارش خود را از اوضاع حقوق بشری افغانستان در پنجاه‌‌وپنجمین نشست این شورا که در ژنو برگزار شده، ارایه کرد.

بنت در گزارش خود افزوده است که عادی‌سازی روابط جامعه‌ی جهانی با طالبان باید به رعایت حقوق بشر مشروط ساخته شود و در عین حال، طالبان نیز موضوع حقوق بشر را جدی بگیرند.

در گزارش بنت آمده که به شدت نگران محدودیت‌های آموزشی دختران، کار زنان، بازداشت‌ها، ناپدیدشدن و اعدام‌های صحرایی در افغانستان است.

او با بیان این‌که نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان درحال افزایش است، تاکید ورزید که رعایت حقوق بشر، سنگ‌بنای صلح پایدار و طولانی‌مدت خواهد بود.

بنت از شورای حقوق بشر سازمان ملل‌متحد خواست که اوضاع حقوق بشری افغانستان را در اولویت دستور کار خود قرار دهد، زیرا توافقی میان شرکت‌کنندگان این شورا است.

گزارشگر ویژه‌ی شورای حقوق بشر همچنان در سخنرانی خود تصریح کرد که افغان‌ها مرتب با او در تماس است و قبل از این‌که افغانستان دوباره به جامعه‌ی جهانی باز گردد، اوضاع حقوق بشری به‌طور قابل سنجش، مشخص و ملموس بهبود گردد.

ریچارد بنت

او گفت: «من خواستار تلاش‌هایی هستم که برای پاسخ‌گو کردن در حوزه‌ی قضایی کشورهای عضو برای رسیدگی به مسایلی مانند حمله به اقلیت‌های مذهبی، قومی و تبعیض برمبنای جنست. امیدوار هستم که غیر از دیوان بین‌المللی دادگستری، از دیگر شبکه‌ها نیز استفاده شود برای مقابله با هر نوع علیه زنان و می‌دانیم که در دادگاه بین‌المللی عدالت برای عمل نکردن به حقوق زنان یک تقاضایی تسلیم شده و همه را تشویق می‌کنم که به این کانال هم بپردازند.»

این گزارشگر همچنان خاطرنشان ساخت که شواهدی وجود که زنان برمبنای جنسیت‌شان سرکوب می‌شوند و این مصداق و مغایر منشور روم محسوب می‌شود.

بنت افزود: «مم است که طالبان را در قبال سیاست‌های‌شان پاسخ‌گو کنیم و مهم‌تر کشورهای عضو راه‌هایی پیدا کنند که از زنان، دختران، پسران و مردان حمایت کند تا تغییرات لازم ایجاد شود که به حقوق‌شان دسترسی پیدا کنند.»

در همین حال نمایندگان شمار دیگری از کشورها در شورای حقوق بشر سازمان ملل از جمله ایران، اندونیزیا، امریکا و آلمان خواستار رعایت حقوق بشر مردم افغانستان و به‌خصوص زنان از سوی طالبان شدند.

نماینده‌ی امریکا در این شورا گفته که طالبان باید به نقض حقوق بشر در افغانستان پایان دهد و جامعه‌ی جهانی نیز به ارتباط این موضوع یک‌صدا باقی بماند.

نماینده‌ی امریکا همچنان از اعدام‌های طالبان و شلاق‌زدن شهروندان در ملاء عام انتقاد کرد.

از سوی هم، نماینده‌ی آلمان در شورای حقوق بشر نیز از اوضاع حقوق بشری جاری افغانستان انتقاد کرد و در سخنرانی خود تصریح کرد که طالبان در نقض حقوق بشر در سطح جهانی بی‌مانند است.

به گفته‌ی نماینده‌ آلمان، طالبان با مجازات علنی شهروندان افغانستان به سیاست شلاق و اعدام در انظار عامه بازگشته است.

در همین حال، مقام‌های حکومت سرپرست طالبان با اشاره به اوضاع حقوق بشری مردم فلسطین، می‌گویند که از حقوق بشر سوء استفاده می‌شود.

ذبیح‌الله مجاهد، در پلتفرم ایکس نوشته که ریچارد بنت و کشورهای غربی به سوءاستفاده از حقوق بشر پایان دهند و از حقوق بشری مردم فلسطین حمایت و از ظلم اسرائیل بر این مردم جلوگیری کنند.

 

Related Articles

Back to top button