افغانستانزنان و حقوق بشر

یوناما در روز جهانی زن: محدودیت‌ها علیه زنان لغو شود، در غیرآن افغانستان به سوی انزوای بیشتری می‌رود

بیان‌نیوز – روزا اوتنبایوا، رییس هیات معاونت سازمان ملل‌متحد در افغانستان(یوناما) در روز جهانی زن می‌گوید که به سیاست سرکوب زنان و دختران پایان داده شود، در غیر این صورت، این کشور به سوی فقر و انزوای بیشتری خواهد رفت.

امروز جمعه(۱۸ حوت/۸ مارچ) مصادف با روز جهانی زن یا همبستگی زنان جهان است. این روز در حالی فرا می‌رسد که زنان و دختران افغانستان در دو سال گذشته از حقوق اساسی‌شان محروم شده‌اند.

یوناما به این مناسبت در بیانیه‌ای از طالبان خواسته که به محدودیت‌ها علیه زنان و دختران پایان دهند تا از فقر و انزوای بیشتری افغانستان جلوگیری شود.

به گفته‌ی رییس یوناما، در حالی‌که باید روی زنان سرمایه‌گذاری صورت گیرد و تلاش‌ها برای دستیابی به اهداف بیشتر انجام شود، اما برعکس آن در افغانستان وجود دارد. «جای اندوه است که دقیقا برعکس آن را در افغانستان می‌بینیم: یک سرمایه‌گذاری منفی فاجعه‌بار و عمدی‌که صدمات شدیدی بر زنان و دختران وارد می‌کند و تنها باعث ایجاد مانع برای صلح و رفاه می‌گردد.

یوناما ابراز نگرانی کرده که سیاست سرکوب توسط طالبان به‌دلیل ادعای عدم رعایت قوانین پوشش اسلامی، زنان را به‌دلیل ترس از بازداشت‌های خودسرانه به انزوای بیشتر سوق می‌دهد.

اوتنبایوا همچنان در بیانیه‌ی خود به گزارش اخیر این نهاد اشاره کرده و گفته که روند کاهش امید و ترس از امنیت شخصی را در میان زنان و دختران برجسته کرده است.

رییس یوناما به نقل از زنان افغان گفته که برای تلاش‌های خود به‌منظور ایجاد تغییر در داخل افغانستان به حمایت بین‌المللی نیاز دارند که این شامل دادخواهی با طالبان برای تشکیل حکومت فراگیر، حصول اطمینان از نمایندگی زنان در گفت‌وگوها و حفظ کمک‌های بین‌المللی که مستقیم از زنان حمایت می‌کند، می‌شود.

از سوی هم، آلیسون داویدیان، نماینده‌ی ویژه زنان سازمان ملل به مناسبت هشتم مارچ افزوده است: «فضا برای زنان و دختران افغان که با سرعت نگران‌کننده‌ای درحال کاهش است و این باعث تضعیف چشم‌انداز آینده‌ی افغانستان برای فرار از چرخه ویرانگر جنگ، فقر و انزوا می‌گردد.»

این مقام سازمان ملل همچنان خاطرنشان ساخت که مبارزه برای حقوق زنان در افغانستان یک امر جهانی و نبرد برای حقوق زنان در «همه‌جا» است.

 

Related Articles

Back to top button