افغانستانسیاست

شورای امنیت ماموریت یوناما در افغانستان را تمدید کرد

بیان‌نیوز – شورای امنیت سازمان ملل‌متحد لحظات قبل به وقت محلی امریکا(۱۶ مارچ) در نشستی ماموریت یوناما در افغانستان را با ۱۵ رای موافق تمدید کرد.

در این نشست نمایندگان دایمی کشورها، حضور یوناما را در افغانستان برای جلوگیری از بحران بشری و رسیدگی به اولویت‌های افغانستان مهم توصیف کردند.

کلی کرفت، نماینده‌ی امریکا در شورای امنیت گفت که ایالات متحده به حمایت از مردم افغانستان متعهد است و همچنان از کارکنان یوناما که در شرایط سخت و خطرناک فعالیت می‌کند، ستایش می‌نماید.

به گفته‌ی خانم کرفت، با تجدید ماموریت یوناما، شورای امنیت اجازه داد که به اولویت‌های افغانستان رسیدگی شود؛ از جمله از بین بردن شرایط اضطراری و بحران اقتصادی که دامن‌گیر افغانستان است.

او همچنان به ترویج صلح، ثبات و همین‌طور تسهیل گفت‌وگوها میان تمام بازیگران و ذی‌نفعان سیاسی تاکید ورزید و گفت که از تلاش‌های حقوق بشری و خصوصا تامین حقوق اساسی زنان و دختران افغانستان حمایت شود تا زنان بتوانند در تمامی عرصه‌های زندگی آزادانه حضور داشته باشند.

نماینده‌ی دایمی امریکا در شورای امنیت سازمان ملل همچنان خاطرنشان ساخت که باید هرچه زودتر نماینده‌ی ویژه این سازمان برای افغانستان گمارده شود تا با جامعه‌ی جهانی، طالبان و مردم افغانستان برای رسیدن به صلح و ثبات تلاش کند.

از سوی هم ژانگ جون، نماینده چین در شورای امنیت می‌گوید که کشورش از ماموریت یوناما در افغانستان حمایت می‌کند و امیدوار است که این نهاد نقش موثری را برای ترویج صلح و ثبات ایفا کند.

او بیان کرد: «ما ناراحت هستیم که پیش‌نویس قطع‌نامه به تحولات افغانستان رسیدگی نمی‌تواند. دوسال ونیم پس از خروج نیروهای خارجی شرایط بی‌ثباتی را دارد، اقتصاد ضعیف و معاش مردم رو به افول است. افغانستان هنوزهم با مشکلات مواجه است. وضعیت بشردوستانه خوب نیست. جامعه‌ی جهانی تعامل خودرا با طالبان اطمینان حاصل کند که بتواند کمک بیشتری ارایه کند.»

در همین حال نماینده‌ی جاپان در شورای امنیت سازمان ملل گفت که با تصویب پیش‌نویس قطع‌نامه اطمینان حاصل می‌شود که یوناما در ماموریت خود در افغانستان به چالش‌های اساسی رسیدگی کند.

نماینده‌ی جاپان با بیان این‌که حضور یوناما در افغانستان در شرایط اضطراری بشری و به‌خصوص وضعیت زنان و دختران ضروری است، تصریح کرد که تلاش‌ها برای تعمیق و اعتمادسازی میان طالبان و جامعه‌ی جهانی بیشتر شود.

او گفت که تصویب این قطع‌نامه پیام قدرت‌مندی را می‌فرستد که سازمان ملل با پشتوانه‌ی شورای امنیت برای کسانی‌که در شرایط سختی قرار دارند، کار کند.

Related Articles

Back to top button