افغانستانگزارش ویژه

کاخ سفید: طالبان و پاکستان اختلاف‌شان را از روش گفت‌وگو حل کنند

سیدمهدی حسینی

بیان‌نیوز – ساعاتی پس از پایان درگیری‌های مرزی طالبان و پاکستان، کرین ژان پیر، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری امریکا دو طرف خواست که اختلافات را از روش‌های گفت‌وگو حل کنند.

او روز دوشنبه(۲۸ حوت) در یک کنفرانس خبری گفت که حملات هوایی ارتش پاکستان در پاسخ به حمله‌ی روشنبه به یک مرکز نظامی‌اش انجام داده است؛ حمله‌ای که در میرعلی وزیرستان شمالی انجام شد و در آن دست کم ۱۰ سرباز این کشور کشته شد.

سخن‌گوی کاخ سفید از واردشدن تلفات به غیرنظامیان در حملات پاکستان به خاک افغانستان ابراز تأسف کرده و گفته است که طالبان باید اطمینان حاصل کنند که از خاک افغانستان حملات تروریستی انجام نمی‌شود.

این مقام ایالات متحده همچنان از پاکستان خواست که در تلاش‌های خود در امر مبارزه با تروریزم، خویشتن‌داری کند و اطمینان حاصل کند که به غیرنظامیان آسیبی نمی‌رسد.

او گفت: «ما از هر دو طرف می‌خواهیم هرگونه اختلاف را از طریق گفت‌وگو حل کنند.»

سخن‌گوی کاخ سفید همچنان خطاب به طالبان تاکید ورزید که اجازه ندهد خاک افغانستان به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی مبدل شود؛ گروه‌هایی که می‌خواهند به امریکا و دیگر شرکایش آسیب برسانند.

افزایش حملات تی‌تی‌پی علیه دولت و ارتش پاکستان، مناسبات کابل – اسلام‌آباد را به‌طور فزاینده‌ای آسیب رسانده است. مقام‌های پاکستانی مدعی هستند که تحریک طالبان پاکستان با استفاده از خاک افغانستان، حملاتی را در داخل پاکستان سازمان‌دهی می‌کنند.

اسلام‌آباد حملات هوایی روز گذشته ارتش پاکستان در مناطقی از ولایت‌های خوست و پکتیکای افغانستان را عملیات ضد تروریستی عنوان داد و در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این حملات یک فرمانده اصلی تی‌تی‌پی هدف قرار داده شده است.

هرچند مشخص نشده که آیا دقیقا شبه‌نظامیان تحریک طالبان پاکستانی تلفات دیده‌اند یا خیر، اما منابع محلی به رسانه‌های افغانستان گزارش داده‌اند که پنج غیرنظامی به‌شمول زنان و کودکان جان باخته‌اند.

این اقدام ارتش پاکستان، خشم حکومت سرپرست افغانستان را برانگیخت و سبب شد تا مراکز پاکستان در آن سوی خط فرضی دیورند را مورد حمله قرار دهند.

گفته می‌شود که در درگیری‌های مرزی، یک سرباز پاکستانی کشته شده و سه سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

رهبر تحریک طالبان پاکستانی تحویل اسلام‌آباد شود

وزارت خارجه‌ی پاکستان با دفاع از حملات هوایی ارتش این کشور بر خاک افغانستان، اعلام کرده که هدف اصلی حملات شبه‌نظامیان وابسته به گروه حافظ‌ گل بهادر از فرماندهان ارشد تی‌تی‌پی بوده‌اند.

در اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی پاکستان آمده است که این کشور در دو سال اخیر بارها نگرانی‌های جدی خود را در مورد حضور گروه‌های ترور‌یستی، از جمله تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان به طالبان منتقل کرده است.

این وزارت افزوده است: «این تروریست‌ها تهدید جدی برای امنیت پاکستان هستند و به‌طور مداوم از خاک افغانستان برای انجام حملات تروریستی در داخل خاک پاکستان استفاده کرده‌اند.»

وزارت خارجه‌ی پاکستان همچنین گفته است که این کشور بارها از طالبان خواسته است که برای جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به بستری برای تروریسم علیه پاکستان، اقدامات ملموس‌ و مؤثر انجام دهند، به تحریک طالبان پاکستان پناه امن ندهند و رهبری آنان را به این کشور بسپارند.

Related Articles

Back to top button