افغانستانسیاست

وزیرد فاع پاکستان: نمی‌خواهیم با افغانستان وارد درگیری مسلحانه شویم

بیان‌نیوز – خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد تا مجبور نباشد، به‌دنبال درگیری مسلحانه با افغانستان نیست.

وزیر دفاع پاکستان در مصاحبه با صدای امریکا افزوده که استفاده از زور آخرین گزینه خواهد بود و در صورتی‌که طالبان، تی‌تی‌پی را مهار نکند، ارتش پاکستان در آینده نیز به مناطقی در افغانستان حمله خواهد کرد.

او گفت: «زور آخرین گزینه است. ما نمی‌خواهیم که با افغانستان وارد درگیری مسلحانه شویم.»

این مقام ارشد امنیتی پاکستان تهدید کرد که اگر طالبان افغانستان، از حملات تی‌تی‌پی جلوگیری نکند، مسیرهای تجارتی از خاک پاکستان به روی افغانستان را مسدود خواهند کرد.

وزیر دفاع پاکستان افزود: «اگر افغانستان با ما مانند یک دشمن برخورد می‌کند، چرا باید به آن دسترسی به یک دهلیز تجاری بدهیم.»

او با بیان این‌که تهدیدهای تی‌تی‌پی خیلی بزرگ شده، خاطرنشان ساخت که این تهدید به صورت اکنون نمی‌تواند دوام‌دار باشد.

از سوی هم شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد دیگر نمی‌تواند فعالیت‌های تروریستی ناشی از عبور و مرور مرزها را تحمل کند و سوءاستفاده از مسایل مرزی برای پاکستان خط سرخ است.

نخست‌وزیر پاکستان همچنان تصریح کرده که کشورش خواستار زندگی مسالمت‌آمیز و برادرانه با کشورهای همجوار خود است و تلاش‌ می‌شود که روابط تجاری خود را گسترش دهد؛ اما در صورتی‌که امنیت پاکستان مورد تهدید قرار بگیرد، دیگر خاموش نخواهد بود.

او گفت: «هیچ‌گونه فعالیت تروریستی از کشورهای همسایه تحت هیچ شرایطی قابل تحمل نیست. بناء به کشورهای همسایه پیشنهاد می‌کنم که برای پایان دادن تروریزم مشترکا کار کنیم تا با شریک ساختن مساعی، نه تنها دهشت‌افگنی، بلکه فقر و بیکاری را هم در منطقه کاهش دهیم.»

ارتش پاکستان دو روز پیش حملات هوایی را بر مناطقی از خاک افغانستان در ولایت‌های خوست و پکتیکا انجام داد و این حملات تجاوز آشکار به قلمرو افغانستان دانسته شد.

پس از آن، درگیری‌های مسلحانه در چندین نقطه‌ی مرزی با پاکستان صورت گرفت.

 

Related Articles

Back to top button