جهان

اسرائیل با تبادله ۷۰۰ اسیر فلسطینی با ۴۰ گروگان اسرائیلی موافقت کرد

بیان‌نیوز – سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل روز گذشته(۵ حمل) افشا کرد که تل آویو در جریان مذاکرات آخر هفته در قطر با آزادی 700 اسیر فلسطینی در مقابل آزادی 40 گروگان اسرائیلی موافقت کرده است.

به گزارش العربیه، این تحول جدید در مذاکرات حماس و اسرائیل در دوحه تحت حمایت سه جانبه ایالات متحده، مصر و قطر صورت گرفته است.

این گزارش به نقل از یک منبع بلندپایه اسرائیلی از موافقت اسرائیل با آزادی حدود 700 زندانی امنیتی فلسطینی از جمله حدود 100 زندانی محکوم به حبس ابد در ازای آزادی 40 گروگان را تایید کرده است.

به گفته این منبع، اسرائیل همچنان در حال بررسی پیشنهادی است که بر اساس آن هفت فلسطینی محکوم به حبس ابد به ازای هر سرباز زن گروگان نزد حماس، آزاد می‌شوند.

این منبع توضیح داد: «بر این اساس، اسرائیل حق اعتراض به نام‌هایی را که حماس مطالبه می‌کند، نخواهد داشت. در عین حال، در صورت اعطای حق اعتراض به اسامی، به ازای هر سرباز زن، زندانیان امنیتی فلسطینی بیشتری آزاد خواهند شد.»

جزئیات بحث‌برانگیز تعداد فلسطینی‌هایی که آزاد خواهند شد و هویت آن‌ها و همچنین موضوع بازگشت آوارگان به شمال غزه هنوز نکات مهم مورد اختلاف است.

این منبع همچنین گفت که واشنگتن از طریق آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه خود، به وضوح بر تل آویو فشار می آورد تا در مذاکرات پیشرفت کند و ظرف چند روز به توافق برسد.

Related Articles

Back to top button