افغانستانسیاسی

وزارت خارجه‌ی امریکا: از هر فشاری برای بازگرداندن «رایان کوربت» به خانه استفاده می‌کنیم

بیان‌نیوز – متیو میلر، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا از تلاش‌های واشنگتن برای رهایی «رایان کوربت» شهروند زندانی امریکایی در کابل خبر داده است.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا به تازگی در یک نشست خبری افزوده که شهروندان امریکایی در افغانستان از سوی طالبان بدون دلیل بازداشت و زندانی شده‌اند.

او گفت: «آن‌چه می‌توانم به مردم امریکا از طرف دولت بگویم این است که ما هر روز تلاش می‌کنیم تا رایان کوربت را به خانه بازگردانیم.

این مقام وزارت خارجه‌ی امریکا، وضعیت صحی رایان کوربت را در زندان غم‌انگیز توصیف کرد و خاطرنشان ساخت که این بازداشت‌ها مانع تعامل مثبت ایالات متحده با طالبان شده است.

از سوی هم آنا کوربت، همسر زندانی امریکایی در کابل، وضعیت صحی و روحی همسرش را نگران‌کننده خوانده و افزوده که کوربت هیچ اشتباهی را مرتکب نشده است.

آنا به شبکه‌ی تلویزیونی CNN گفته است: «من به بایدن می‌گویم که رایان هیچ اشتباهی نکرده است. تنها کاری‌که او می‌کرد، کمک به مردم افغانستان بود. خانواده‌ی ما به شدت به او نیاز دارند. رایان در خطر و وضعیت صحی و روانی او رو به وخیم شدن است. همسرم هنوز زنده است، باید فورا او را به خانه برگردانیم.»

همسر رایان کوربت همچنان بیان کرد: «این یک تماس آزاردهنده بود. شنیدن این‌که رایان امید خود را از دست می‌دهد، سخت بود. رایان اکنون تقریبا ۶۰۰ روز است که در بازداشت به‌سر می‌برد.»

آنا کوربت، همسر رایان کوربت، زندانی امریکایی در نزد طالبان می‌گوید که وضعیت صحی و روحی او نگران‌کننده است.

آنا پس از تماس تلفنی با رایان کوربت روز پنج‌شنبه، ۹ حمل خواستار ملاقات با جو بایدن، رییس جمهور امریکا و گفت‌وگو در مورد آزادی فوری همسرش شده است.

وی افزود: «من به بایدن می‌گویم که رایان هیچ اشتباهی نکرده است. تنها کاری که او می‌کرد، کمک به مردم افغانستان بود. خانواده ما به‌شدت به او نیاز دارند. رایان در خطر و وضعیت صحی و روانی او رو به‌ وخیم شدن است. همسرم هنوز زنده است، باید فوراً او را به خانه برگردانیم.»

خانم کوربت تاکید کرد: «این یک تماس آزاردهنده بود. شنیدن این‌که رایان امید خود را از دست می‌دهد، سخت بود. رایان اکنون تقریباً ۶۰۰ روز است که در بازداشت به‌سر می‌برد.»

این پنجمین تماس کوربت با خانواده‌اش پس از زندانی شدن او توسط طالبان در آگست ۲۰۲۲ است.

براساس گزارش سی‌ان‌ان، رایان کوربت و خانواده‌اش حدود یک دهه در افغانستان زنده‌گی می‌کرد.

پس از سقوط کابل به دست طالبان، خانواده رایان افغانستان را ترک کرده‌اند، اما وی در سال ۲۰۲۲ دوباره به افغانستان برگشت و از سوی طالبان بازداشت شده است.

مقام‌های امریکایی می‌گوید که خانواده‌های بازداشت شده‌گان نیازی به دیدار با رییس جمهور ندارند، اما آزادی شهروندان این کشور اولیت دولت بایدن است.

رایان کوربت و همسرش از سال ۲۰۱۰ بدین‌سو در کابل زندگی می‌کرد و با یک سازمان غیردولتی فعالیت می‌کرد. او در سال ۲۰۲۲ از سوی طالبان بازداشت شد.

Related Articles

Back to top button